Japonci hledají experty, kteří jim pomohou s Fukušimou. První projekt už dohodli s Ukrajinci
Japonsko hledá pomoc s poničenou jadernou elektrárnou Fukušima. Problém s vytékající radioaktivní vodou pokračuje už druhým týdnem. Firma TEPCO, která zařízení spravuje, neví, jak situaci dále řešit. Pomoci proto mají zahraniční experti včetně těch z elektrárny v Černobylu.
Japonci hledají především západní odborníky, kteří by jim mohli pomoci. Problémem stále je, jak toto poničené a nebezpečné zařízení konzervovat, aby neohrožovalo okolí.
Tokio hledá mimo jiné pomoc na Ukrajině – konkrétně v Černobylu, který v těchto dnech navštívil japonský ministr zahraničí Fumio Kishida.
O problémech japonské jaderné elektrárny Fukušima informovala asijská zpravodajka Kateřina Procházková
"Navštívil jsem jadernou elektrárnu Černobyl a v dubnu jsem byl ve Fukušimě. Snažím se tím pochopit následky katastrof. Nehoda v jaderné elektrárně Fukušima přitahuje velkou pozornost. Naše země ale dělá všechno proto, aby tento problém vyřešila. V první řadě teď ale musíme poskytnout veřejnosti úplné informace, aby se uklidnila, a získat si důvěru občanů,“ řekl v Černobylu Kishida.
Během jeho návštěvy se Ukrajina a Japonsko dohodly, že budou společně vysílat do vesmíru rakety a malé družice. Ty budou schopné nejenom pozorovat pohyb radioaktivních látek v lokalitě, ale také budou vyhodnocovat stupeň kontaminace a dopad na životní prostředí.
Tokio v těchto dnech jedná o tom, že by investovalo do záchranných prací ve Fukušimě dalších 3,6 miliardy dolarů.
Situace je kritická
Situace ve Fukušimě je už několik týdnů kritická. Ze skladovacích nádrží v elektrárně uniklo tento měsíc přes 300 tun kontaminované vody. Odborníci označili incident jako vážný.
Voda, která z nádrže stále vytéká, je údajně natolik kontaminovaná, že člověk, který by stál deset hodin v její blízkosti, by z ozáření onemocněl. Výrazně by se v jeho těle snížila hladina bílých krvinek.
Odborníci mají připraveno několik řešení: pokračovat v odčerpávání kontaminované vody, jejího čištění a uskladňování na bezpečná místa nebo vypouštění. V případě vypouštění vyčištěné vody do moře je ale potřeba souhlas místních úřadů, které jsou samozřejmě proti.
Hovoří se také o jednom novátorském a drahém řešení, a to zmrazení půdy, která by tak vytvořila bariéru pro prosakující vodu.
Prefektura Fukušima