Jemenský prezident připustil předčasný odchod z funkce
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih vůbec poprvé přistoupil na předčasný odchod z funkce. Opoziční hnutí už od ledna žádá jeho okamžitou rezignaci a Sálih byl zatím ochotný odejít až v roce 2013, kdy mu vyprší mandát. Dnes nabídl odchod počátkem příštího roku. Opozice to ale odmítla.
Ještě ráno Sálih varoval před pokusem odstavit ho od moci, protože by to prý vedlo k občanské válce. O několik hodin později se začalo otevřeně mluvit o jeho předčasném odchodu.
Podle svých poradců by Sálih odstoupil po parlamentních volbách chystaných na příští leden. Opozice to ale odmítla s tím, že o budoucnosti země se rozhodne už během příštích několika hodin.
Vývoj v Jemenu sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
Tisíce Jemenců demonstrují proti Sálihovi už od ledna. Zlom přišel minulý týden, když neznámí ozbrojenci postříleli v ulicích Saná 50 protestujících. Po tomto masakru začali prezidenta hromadně opouštět generálové, politici i diplomaté.
Stále ale není jasné, jestli dal rozkaz Sálih, nebo šlo o akci jeho podřízených, která měla prezidenta zdiskreditovat.
Na vývoj v zemi dnes reagovala Liga arabských států, která odsoudila zabíjení civilistů. Znepokojení vyjádřil také americký ministr obrany Robert Gates, který připomněl, že Jemen je důležitým spojencem Američanů v boji s Al-Káidou a s islámským terorismem v regionu.
Když byl ale dotázán, zda USA stále ještě podporují prezidenta Sáliha, Gates se nevyjádřil; řekl, že mu nepřísluší mluvit o vnitřních záležitostech Jemenu. Podle bývalých amerických diplomatů v této zemi je však otázkou pouze to, kdy přesně Sálih ve funkci skončí.
Situaci v Jemenu sleduje se znepokojením i sousední Saúdská Arábie. Rijádský režim už se podílí na potlačování opoziční revolty v Bahrajnu. Jemenská krize tak představuje pro ropnou velmoc další ohnisko napětí ležící přímo za humny.
Nestabilita v Jemenu hrozí velkými dopady
Jemen je nejchudší a pro Evropany také nejvzdálenější arabská země. Tamní krize ale může mít podle analytiků velký dopad na okolní svět.
„Jemen opravdu je velmi vzdálený a chudý, zdánlivě nemá vliv. Není to velmoc, co se týká třeba produkce ropných látek, ale ta nestabilita má velký význam,“ upozornil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.
„V Jemenu třeba, jak víme, mají základny ozbrojenci napojení na teroristickou síť Al-Kaidá, je to země, která se potácí na pokraji krachu už řadu let, může ovlivňovat sousední Saúdskou Arábii, a tím vlastně celý Arabský poloostrov a Perský záliv, kde se těží obrovské množství ropy.“
„To znamená, to, co se dnes děje v Jemenu, je věc, která může rozkmitat region a může to mít větší dopad, než to drama, které teď sledujeme v Libyi.“