V Jihočínském moři vedle sebe cvičí čínské a americké jednotky. Přetahují se o vliv v oblasti

Napětí v Jihočínském moři nepolevuje. Vedle sebe tam teď cvičí americké a čínské námořnictvo a rozhodně nejde o spřátelené vojenské manévry. Obě velmoci nasadily lodě i letadla a chtějí tím demonstrovat, že oblast mají pod kontrolou.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde o první podobné plavidlo, které si Čína sama postavila.

Čína si nárokuje až 90 procent rozlohy Jihočínského moře a jakýkoli dialog o změně tohoto postoje dlouhodobě odmítá. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Čína oznámila své pětidenní cvičení v oblasti Paracelských ostrovů jako první. Americké ministerstvo obrany na to reagovalo prohlášením, že ve stejné době přesune dvě své letadlové lodě do nespecifikované oblasti jihočínského moře.

Čína přijala kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Podle kritiků výrazně omezí svobodu

Číst článek

Američané a Číňane o sobě při vojenských manévrech dobře vědí. Peking otevřeně mluví o tom, že se do cvičení zapojují i čínské bitevní letouny J-16 Šen-jang, o kterých například vojenští analytici americké armády mluví, jako o strojích, které dokážou změnit dosavadní charakter čínské armády z obraného vojska na čistě útočné.

Čína si nárokuje až 90 procent rozlohy Jihočínského moře a jakýkoli dialog o změně tohoto postoje dlouhodobě odmítá.

Ten, kdo kontroluje tuto strategickou dopravní cestu, kontroluje až 70 procent veškeré námořní dopravy světa. Navíc pod mořským dnem pravděpodobně leží velmi slušné zásoby ropy a zemního plynu.

Česko si osahá, kam až jde ve vztahu s Čínou zajít, říká sinoložka o Vystrčilově cestě na Tchaj-wan

Číst článek

Okolní země jsou si toho ale dobře vědomy, takže Vietnam, Tchaj-wan, Filipíny a stále častěji také Japonsko se proti současnému stavu ozývají. Peking se ale dovolává na prastaré rozparcelování Jihočínského moře, které se ve starých čínských kronikách nazývá ‚princip devíti čar‘. Ten Říši středu neboli Číně přiznává vládu nad touhle částí Tichého oceánu.

Je ale velmi nepravděpodobné, že by cvičení přerostla v otevřený konflikt. Peking momentálně řeší spousty geopolitických problémů, ať už je to Tchaj-wan nebo Hongkong. Komplikované jsou i vztahy prakticky s celým západním světem.

Jakýkoliv incident s nejsilnější armádou světa tak Peking vyvolat nechce. Washington ale sleduje, kam až je Čína, teď hodně nervózni a podrážděná, ochotna zajít v otázce Tchaj-wan. Právě Tchaj-wan totiž leží ve velmi citlivé oblasti Jihočínského moře.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme