Jižní Korea a USA zahájily každoroční vojenské cvičení, pozornost věnují hlavně počítačům
Jižní Korea a Spojené státy odstartovaly svá pravidelná vojenská cvičení. Manévry se však letos prakticky vůbec nekonají v terénu, ale z velké části se budou odehrávat na počítačích. Proti této akci už tradičně protestuje Severní Korea, která akci označuje za provokaci a válečnou hrozbu.
Dvoutýdenní manévry začaly za účasti 86 tisíc vojáků nejen z Jižní Koreje a Spojených států, ale také z dalších sedmi zemí, které v letech 1950-1953 bojovaly ve válce na Korejském poloostrově.
Letošní cvičení se podle agentury AFP mají odehrávat z velké části na počítačích, má to být simulované cvičení, při němž vojáci fakticky zůstávají na základnách.
O vojenském cvičení v Jižní Koreji mluvil zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák
„Kromě vojáků však v Jižní Koreji cvičí i zaměstnanci státních úřadů, téměř půl milionu lidí. Mají nacvičovat reakci na nějakou nepředvídatelnou situaci,“ říká zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák.
Cvičení se zabývá například i přípravou na cílený hackerský útok na zásobování elektřinou nebo vodou.
Zatímco Spojené státy spolu s Jižní Koreou ujišťují, že jde jen o rutinní cvičení s obrannými cílii, Severokorejci manévry označují za předzvěst jaderné války. Názor severokorejského režimu se ani po nástupu Kim Čong-una příliš nezměnil.
„Rétorika zůstává stejná a liší se jen v podrobnostech. Například nyní Kim Čong-un prohlásil, že pokud jediný jihokorejský granát dopadne na severokorejské území, bude to znamenat začátek války, která by měla vyústit ve sjednocení Korejského poloostrova, ovšem pod severokorejským vedením,“ popisuje Slezák.