Biden získal v prezidentských volbách 306 volitelů. Výhru si připsal i v Arizoně a Georgii

Demokrat Joe Biden podle projekcí amerických médií zvítězil i ve státech Arizona a Georgia, čímž upevnil své celkové vítězství v prezidentských volbách v USA. Biden podle projekcí získal 306 hlasů ve sboru volitelů, zatímco úřadující šéf Bílého domu Donald Trump, kterému CNN připsala triumf v Severní Karolíně, jich má 232.

Washington (Aktualizováno: 20:43 13. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený prezident USA Joe Biden

Joe Biden podle posledních projekcí většiny velkých amerických televizních sítí zvítězil v Arizoně | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Konečný výsledek je zrcadlovým obrazem toho z roku 2016, kdy to byl Trump, kdo ovládl státy s celkovými 306 voliteli. I tehdy však nasbíral na úrovni celých USA méně hlasů než kandidátka Demokratické strany Hillary Clintonová. Letos bude rozdíl v tomto směru ještě větší, neboť Biden aktuálně vede o více než pět milionů hlasů a jeho náskok se v posledních dnech neustále zvyšoval.

Úřady v Pensylvánii žádají zamítnutí Trumpovy žaloby na volby. Média již připsala Arizonu Bidenovi

Číst článek

Vítězství bývalého viceprezidenta v Georgii bylo už několik dní bráno jako hotová věc, média nakonec verdikt vyhlásila v momentě, kdy tam jeho náskok přesahoval 14.000 hlasů a byl vyšší než počet nezapočítaných hlasů. Georgia se podle všeho přiklonila k prezidentskému kandidátovi demokratů poprvé od roku 1992.

Vedení státu oznámilo, že hlasy se zde ještě budou přepočítávat, neboť rozdíl mezi Trumpem a Bidenem je menší než 0,5 procentního bodu, nečeká se však, že by se jejich zisky změnily o více než stovky.

Pokud jde o Severní Karolínu, Trump tam měl po sečtení více než 98 procent očekávaného počtu hlasů navrch o 1,4 bodu. Prezident i deset dní po uzavření volebních místností stále odmítá uznat svoji porážku a výsledky ve státech, kde neuspěl, označuje za zmanipulované. Volební činitelé napříč USA však nenahlásili žádné nesrovnalosti a naopak průběh voleb poznamenaných koronavirovou pandemií označují za úspěch.

Triumf v Arizoně

Ohledně projekcí v Arizoně panovala mezi americkými médii od minulé středy neshoda. Bidenovi do pátku přisuzovaly vítězství ve státě na jihozápadě USA jen stanice Fox News a agentura AP, ostatní tamní výsledky považovaly za příliš těsné k jednoznačnému prohlášení vítěze.

Nyní však demokratovo vítězství předpokládají i velké televizní sítě jako CNN, ABC, CBS či NBC, které se spoléhají na data Edison Research. Skončilo tak období trvající déle než týden, po nějž různé americké zdroje přisuzovaly Bidenovi jiný počet volitelů.

Biden vyhrál v Arizoně jen těsně, podle dat CNN tam nyní vede o asi 11 400 hlasů, což představuje náskok 0,3 procentního bodu. Přesto si však připíše vítězství v tradiční baště republikánů, což se podařilo demokratickému prezidentskému kandidátovi teprve podruhé za sedm desítek let. Naposledy tam z demokratů vyhrál Bill Clinton v roce 1996.

Arizona totiž prochází v posledních letech rozsáhlými demografickými změnami, které ve velké míře souvisejí s migrací, ať už z jiných míst USA, či ze zahraničí. V tamním nejlidnatějším okresu Maricopa, kde leží i hlavní a největší město Arizony Phoenix, nyní například žije čtvrtá nejpočetnější komunita Američanů latinskoamerického původu v USA, která je navíc průměrně mladší než na jiných místech země.

Zatímco Trumpovi synové vedou boj proti výsledkům voleb, Ivanka tlačí na uznání prohry, píše CNN

Číst článek

Spor s McCainem

Řada amerických médií rovněž hovoří o tom, že odklon voličů od republikánů mohla zčásti způsobit roztržka prezidenta Donalda Trumpa s již zemřelým senátorem za Arizonu a republikánským uchazečem o Bílý dům z roku 2008 Johnem McCainem. Ten měl ve Washingtonu pověst válečného hrdiny, jelikož strávil pět let v severovietnamském vězení jako válečný zajatec. Trump, který se nasazení ve Vietnamu vyhnul, však McCaina před svým nástupem do Bílého domu kritizoval právě kvůli tomu, že se nechal zajmout.

Senátor pak Trumpa jako jeden z mála republikánů nepodporoval a před svou smrtí výslovně uvedl, že si jej nepřeje na svém pohřbu. Na něm přitom kromě republikána George Bushe mladšího promluvil také McCainův soupeř z voleb v roce 2008 Barack Obama.

„Nikdy jsem nebyl fanouškem Johna McCaina a nikdy nebudu,“ řekl pak Trump po senátorově smrti. Podle některých pozorovatelů tím však zbytečně popudil řadu republikánů z Arizony, kde byl McCain velmi populární.

I přes projekce amerických médií Trump odmítá uznat předpovídanou porážku a opakovaně napadá hodnověrnost hlasování. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání. Žalobu podala Trumpova kampaň i v Arizoně. Právní experti ale tvrdí, že stížnosti Trumpova týmu v podstatě nemají šanci na změnu volebního výsledku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme