Znásilnil 50 žen, zabil 12 lidí. V Kalifornii dopadli sériového vraha ze 70. a 80. let díky analýze DNA
Policie v Kalifornii zadržela muže, kterého považuje za sériového vraha a násilníka ze 70. a 80. let. Prokuratura podle agentury Reuters oznámila, že vinu nyní dvaasedmdesátiletého Josepha Jamese DeAngela dokazuje analýza DNA. Zločiny podle vyšetřovatelů páchal jako člen policejního sboru.
Dvaasedmdesátiletý Joseph James DeAngelo, kterého policie zadržela v úterý u jeho domu v Sacramentu, pracoval v 70. letech ve dvou různých policejních sborech. Odejít musel kvůli obvinění z krádeže v obchodě.
„Je velmi pravděpodobné, že byl zaměstnán jako policista, když páchal tyto činy,“ řekl médiím místní šerif Scott Jones. Policii DeAngelo definitivně opustil v roce 1979.
'Zabiják ze zlatého státu'
Podle policejního experta televize CNN mohl podezřelý muž těžit ze své pozice například tím, že měl přístup k cenným informacím o vyšetřování případu, které v době zločinů vedlo do slepé uličky.
Násilník, který podle přezdívky Kalifornie dostal jméno „zabiják ze zlatého státu“, v letech 1976 až 1986 na jihu státu znásilnil 50 žen, zabil 12 lidí a policie mu připisuje i 120 vloupání.
Policii dlouhou dobu úspěšně unikal. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) před dvěma lety vypsal odměnu 50 000 dolarů (milion korun) za informace, které k jeho dopadení povedou.
Podle prokuratury byl již DeAngelo obviněn z osmi vražd a další obvinění budou patrně následovat.
DNA z věcí, které vyhodil
Policisté nedávno narazili na stopu v desítky let nevyřešeném případu a začali sacramentského důchodce tajně sledovat a hledat v jeho každodenních zvyklostech sebemenší spojitost s dávnými činy. Nakonec se jim před týdnem podařilo odebrat dva vzorky DNA z věcí, které vyhodil.
„Byl velice překvapen,“ komentoval šerif úterní zatčení, které podle něj mělo hladký průběh. DeAngelo byl zatčen před svým domem.
DeAngelo neměl kromě zmíněného obvinění z krádeže kladiva a výcvikové pomůcky na psy v místním obchodě žádnou kriminální minulost a s případem jej až donedávna policie nespojovala.
„Více než 40 let čekal nespočet obětí na spravedlnost... Odpověď byla celou tu dobu zde v Sacramentu. Byla v DNA,“ řekla prokurátorka Anne Marie Schubertová.
Pátrání po pachateli vedlo kalifornské zákonodárce začátkem tohoto století k přijetí zákona nařizujícího shromažďování vzorků DNA od osob obviněných ze závažných zločinů. Právní předpis, který schválili obyvatelé státu v referendu, inicioval bratr jedné z obětí.
Několik znásilněných žen již na zprávu o zadržení DeAngela reagovalo se zadostiučiněním. „Mám ohromnou radost. Až jsem plakala,“ uvedla Jane Carsonová-Sandlerová, která byla v říjnu 1976 první obětí sériového násilníka.