Síť proruských propagandistů odhalovali s Čechy Belgičané. Podplácením se zabývá také Nizozemsko
České a belgické služby tento týden „úzce spolupracovaly“ na zničení ruské propagandistické sítě, prohlásil belgický premiér Alexandera De Croo. Reagoval tím na středeční oznámení české vlády, která přidala server Voice of Europe, financovaný proruským oligarchou z Ukrajiny Viktorem Medvedčukem, na sankční seznam kvůli šíření propagandy. Belgie i Česko také odhalily vlivovou skupinu, která měla za šíření propagandy platit europoslancům.
Ruská vlivová skupina platila členům Evropského parlamentu, aby šířili propagandu. Ve čtvrtek na to upozornil belgický premiér Alexander De Croo, podle nějž spolu tento týden české a belgické zpravodajské služby „úzce spolupracovaly“ na zničení ruské propagandistické sítě.
Polská kontrarozvědka vyšetřuje síť zaměřenou proti EU a Voice of Europe. Spolupracuje s Českem
Číst článek
„Například vyšlo najevo, že Rusko nejen oslovilo členy Evropského parlamentu, ale že jim také platilo za šíření ruské propagandy,“ řekl De Croo během debaty v belgickém parlamentu. Konkrétní osoby ale nezmiňoval.
Premiér se také odkazoval na rozhodnutí české vlády uvalit sankce na zpravodajský server Voice of Europe, který měl být součástí ruské propagandistické operace, řekl mluvčí De Crooa serveru Politico.eu.
Podle zjištění tajných služeb měla skupina platit za šíření propagandy politikům právě z Belgie. Kromě nich byli na seznamu i lidé z Německa, Francie, Nizozemska, Maďarska a Polska.
Role Viktora Medvedčuka
Česká vláda ve středu rozšířila sankční seznam o ukrajinského oligarchu a bývalého poslance Nejvyšší rady Ukrajiny Viktora Medvedčuka. Ten se měl v Česku podílet na proruské vlivové operaci právě skrze server Voice of Europe, který financuje. Mediální magnát měl být také osobně napojený na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Princ temnoty, Putinův muž pro Ukrajinu. Kdo je politik a oligarcha, na kterého Česko uvalilo sankce?
Číst článek
Právě česká vláda upozornila na vliv skupiny, jejímž členem byl i Medvedčuk, v Evropě.
„Činnost této skupiny sahá za hranice Česka, působila i v Evropském parlamentu. Ukazuje se, že Ruská federace se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě, a my musíme udělat vše pro to, abychom tomu zabránili,“ napsal český premiér Petr Fiala (ODS) na twitteru.
„Odhalili jsme proruskou síť, která rozvíjela operaci s cílem šířit ruský vliv a podkopávat bezpečnost v celé Evropě… Na začátku celé této akce stála Česká republika. Naše práce a snaha vedou k tomu, že i další státy v Evropě vyšetřují činnosti proruských špionážních sítí a postupně docházejí k dalším závažným zjištěním,“ dodal.
Reakce Nizozemska
Kromě Belgie případ řeší třeba i Nizozemsko – další ze zemí, do které měly podle českých zjištění téct peníze ruských propagandistů. Podle tamního premiéra Marka Rutteho je situace „velmi znepokojivá“, napsal server NL Times.
Nesdílím Koudelkovo paranoidní vidění světa, obhajuje Paroubek rozhovor pro proruský web
Číst článek
„Tohle ukazuje, jak moc vysoké je riziko zahraničních vlivů… Je to hrozba pro naši demokracii, naše svobodné volby, pro naši svobodu slova, pro všechno,“ řekl Rutte.
Nizozemská vláda jména tamních politiků, jichž se kauza týká, zveřejňovat nehodlá a podle NL Times ani nepotvrdila, zda vůbec ví o tom, že by na seznamu zaplacených politiků nějací Nizozemci byli.
Evropský parlament se nyní „situací zabývá“, uvedla zástupkyně mluvčího parlamentu Delphine Colardová.