Velitel americké armády v Koreji: Sblížení s KLDR není konec, jen se odkládá. Jsme jako stromy

„Nedělám si s tím těžkou hlavu, protože příležitost není ztracená. Jen odložená,“ prohlásil v pátek k odřeknutí summitu Trump-Kim velitel amerických vojsk v Jižní Koreji, generál Vincent Brooks. „Korea není zemí jitřního klidu, ale zemí jitřního překvapení,“ zažertoval Brooks k nečekanému zrušení plánované vrcholové schůzky mezi USA a KLDR.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Kim Čong-un na kombinovaném snímku.

Donald Trump a Kim Čong-un na kombinovaném snímku. | Foto: Kevin Lamarque and Korea Summit Press Pool | Zdroj: Reuters

Projev generála Brookse přišel den poté, co americký prezident Donald Trump oficiálně odřekl summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, plánovaný na 12. června v Singapuru. Trump tímto krokem reagoval na „zlobu a otevřené nepřátelství“ ze strany Pchjongjangu – rozuměj to, že severokorejská diplomacie odsoudila jeho viceprezidenta Mikea Pence jako „hlupáka s nestoudnými poznámkami“. 

Trump použil proti Kimovi jeho taktiku, KLDR moc překvapená nebude, říká koreanista

Číst článek

„Měli jsme vysoká očekávání, že se 12. června v Singapuru uskuteční úspěšný summit. Korea není zemí jitřního klidu, ale zemí jitřního překvapení,“ prohlásil v nadsázce vrchní velitel amerických vojsk v Jižní Koreji (USFK). Korea od dob čínské dynastie Ming nese přízvisko „země jitřního klidu“, podobně jako se Japonsku přezdívá „země vycházejícího slunce“.

„Nedělám si s tím těžkou hlavu, protože příležitost není ztracená. Jen odložená,“ uvedl Vincent Brooks podle agentury Jonhap. „Netrapte se tím, co se včera (ve čtvrtek) v noci stalo, protože snad bylo příliš brzy na to, abychom oslavovali, ale také je příliš brzy na to, abychom to vzdávali. Nikdy to nevzdávejte. (...) Mír není zadarmo. Nepřichází najednou a přes noc, tím spíš po desetiletích protahované války.“  

KLDR: Trump si nevěří?

Páteční projev generála Brookse v Soulu je dalšího náznakem toho, že si Washington a Pchjongjang stále ponechávají otevřené dveře k jednání. KLDR už v pátek Američany ujistila, že zůstává připravená a ochotná k dialogu. 

Zároveň však ústy náměstka ministra zahraničí Kim Kje-kwana odmítla, že by za zmaření summitu nesla odpovědnost. Trumpovo rozhodnutí je „náhlé a jednostranné“ a o jeho důvodech se lze „jen těžko dohadovat“, prohlásil Kim podle analytického serveru zaměřeného na KLDR 38North.

Neodpustil si ani rýpnutí do ega amerického prezidenta: „Možná, že mu k summitu chyběla vůle, nebo si třeba dostatečně nevěřil.“ Ono „otevřené nepřátelství“, které Trump Pchjongjangu vyčetl, není podle Kim Kje-kwana ničím jiným než „reakcí na bezuzdné poznámky americké strany, která KLDR dlouho jednostranně tlačila do zrušení jaderného programu.“

Jako hora Namsan, jako stromy a kořeny... 

Ale zpět k projevu generála Brookse. Americký velitel Jihokorejce vzletně ujišťoval o trvalých spojeneckých poutech, která pojí jejich vlast a Spojené státy. „Nedělám si starosti, protože jsem součástí aliance, která se podobá stále zeleným stromům na Namsanu (pahorek v Soulu, pozn. red.), které odolají extrémnímu chladu, které odolají monzunům, které odolají větrům, a stále stojí, každým dnem jsou vyšší,“ prohlásil generál. 

„Nedělám si starosti, protože ta aliance má hluboké kořeny, kořeny, které prorostly generace, kořeny sdílené společně, kořeny, které nevyrostly z dobývání, ale ze spolupráce. Tyto kořeny jsou silné, a nerozdělí nás žádné dočasné jednání, rozhodnutí nebo činy,“ dodal Brooks.

Vincent Brooks stojí v čele USFK od roku 2016. Spojené státy mají na území spojenecké Jižní Koreje rozmístěno zhruba 28 500 vojáků, připomíná Jonhap. 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme