Velitel americké armády v Koreji: Sblížení s KLDR není konec, jen se odkládá. Jsme jako stromy
„Nedělám si s tím těžkou hlavu, protože příležitost není ztracená. Jen odložená,“ prohlásil v pátek k odřeknutí summitu Trump-Kim velitel amerických vojsk v Jižní Koreji, generál Vincent Brooks. „Korea není zemí jitřního klidu, ale zemí jitřního překvapení,“ zažertoval Brooks k nečekanému zrušení plánované vrcholové schůzky mezi USA a KLDR.
Projev generála Brookse přišel den poté, co americký prezident Donald Trump oficiálně odřekl summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, plánovaný na 12. června v Singapuru. Trump tímto krokem reagoval na „zlobu a otevřené nepřátelství“ ze strany Pchjongjangu – rozuměj to, že severokorejská diplomacie odsoudila jeho viceprezidenta Mikea Pence jako „hlupáka s nestoudnými poznámkami“.
Trump použil proti Kimovi jeho taktiku, KLDR moc překvapená nebude, říká koreanista
Číst článek
„Měli jsme vysoká očekávání, že se 12. června v Singapuru uskuteční úspěšný summit. Korea není zemí jitřního klidu, ale zemí jitřního překvapení,“ prohlásil v nadsázce vrchní velitel amerických vojsk v Jižní Koreji (USFK). Korea od dob čínské dynastie Ming nese přízvisko „země jitřního klidu“, podobně jako se Japonsku přezdívá „země vycházejícího slunce“.
„Nedělám si s tím těžkou hlavu, protože příležitost není ztracená. Jen odložená,“ uvedl Vincent Brooks podle agentury Jonhap. „Netrapte se tím, co se včera (ve čtvrtek) v noci stalo, protože snad bylo příliš brzy na to, abychom oslavovali, ale také je příliš brzy na to, abychom to vzdávali. Nikdy to nevzdávejte. (...) Mír není zadarmo. Nepřichází najednou a přes noc, tím spíš po desetiletích protahované války.“
KLDR: Trump si nevěří?
Páteční projev generála Brookse v Soulu je dalšího náznakem toho, že si Washington a Pchjongjang stále ponechávají otevřené dveře k jednání. KLDR už v pátek Američany ujistila, že zůstává připravená a ochotná k dialogu.
Zároveň však ústy náměstka ministra zahraničí Kim Kje-kwana odmítla, že by za zmaření summitu nesla odpovědnost. Trumpovo rozhodnutí je „náhlé a jednostranné“ a o jeho důvodech se lze „jen těžko dohadovat“, prohlásil Kim podle analytického serveru zaměřeného na KLDR 38North.
Neodpustil si ani rýpnutí do ega amerického prezidenta: „Možná, že mu k summitu chyběla vůle, nebo si třeba dostatečně nevěřil.“ Ono „otevřené nepřátelství“, které Trump Pchjongjangu vyčetl, není podle Kim Kje-kwana ničím jiným než „reakcí na bezuzdné poznámky americké strany, která KLDR dlouho jednostranně tlačila do zrušení jaderného programu.“
Jako hora Namsan, jako stromy a kořeny...
Ale zpět k projevu generála Brookse. Americký velitel Jihokorejce vzletně ujišťoval o trvalých spojeneckých poutech, která pojí jejich vlast a Spojené státy. „Nedělám si starosti, protože jsem součástí aliance, která se podobá stále zeleným stromům na Namsanu (pahorek v Soulu, pozn. red.), které odolají extrémnímu chladu, které odolají monzunům, které odolají větrům, a stále stojí, každým dnem jsou vyšší,“ prohlásil generál.
„Nedělám si starosti, protože ta aliance má hluboké kořeny, kořeny, které prorostly generace, kořeny sdílené společně, kořeny, které nevyrostly z dobývání, ale ze spolupráce. Tyto kořeny jsou silné, a nerozdělí nás žádné dočasné jednání, rozhodnutí nebo činy,“ dodal Brooks.
Vincent Brooks stojí v čele USFK od roku 2016. Spojené státy mají na území spojenecké Jižní Koreje rozmístěno zhruba 28 500 vojáků, připomíná Jonhap.