Krajské volby na Slovensku. Vládní Smer propadl, Kotleba jako župan končí
Sobotní krajské volby na Slovensku přinesly několik překvapení. Vůdce ultrapravice Mariana Kotlebu porazil v ostře sledovaném banskobystrickém regionu s velkým rozdílem podnikatel Ján Lunter. Vládnoucí strana Smer získala jen dvě z osmi křesel županů a do čela kraje se na Slovensku poprvé dostala žena.
Pravicový extremista Marian Kotleba neobhájil křeslo župana, tedy hejtmana, Banskobystrické kraje. Porazil ho podnikatel se zdravou výživou Ján Lunter, kterého podpořila téměř polovina voličů.
Lunter zároveň získal oproti Kotlebovi více než dvojnásobný počet hlasů. Hlasovalo pro něj 48,53 procenta voličů, Kotleba získal pouhých 23,24 procenta.
A co chce udělat jako první věc? „Otevřu dveře a vyvětrám. Potom bych chtěl na úřad vyvěsit vlajku Evropské unie,“ řekl Lunter ještě před oznámením definitivních výsledků novinářům.
Slovenský prezident k volbám
„Jsem velmi rád, že extremisté dostali v sobotu výprask. Stovky jejich kandidátů ve všech krajích jsme porazili naší nejsilnější zbraní - svobodným hlasováním v demokratických volbách,“ napsal Kiska na sociální síti.
Podle Kisky, který v minulosti označil Kotlebu i kvůli jeho sympatiím k válečnému slovenskému státu za fašistu, to ovšem neznamená úplné potlačení fašistického zla na Slovensku, byť jde o důležitý krok.
Propad Smeru
Smer premiéra Roberta Fica ve slovenských krajských volbách propadl. Nejsilnější vládní strana až do soboty ovládala šest z osmi žup, tedy krajů. Nyní až do roku 2022 obsadí jen dvě křesla, a to v Nitře a Trenčíně.
V Bratislavě například prohrál favorizovaný Milan Ftáčnik podporovaný sociálními demokraty souboj s Jurajem Drobou z nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita.
Slovenské volby
Volby hejtmanů (županů) a členů krajských zastupitelstev (žup) byly poprvé jednokolové. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět místo obvyklých čtyř let. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.
Hodnocení výsledků je podle místopředsedy s kandidáta Smeru Juraje Blanára, který post župana neobhájil v Žilinském kraji, předčasné. „Musíme si to zanalyzovat. Jsme sociální demokracie. Musím se hlouběji podívat na to, v čem byl problém,“ poznamenal.
Výsledky krajských voleb potvrdily klesající podporu Směru-SD. Strana premiéra Fica je sice dlouhodobě nejsilnější politickou stranou na Slovensku, výrazně ale ztratila už v loňských parlamentních volbách.
Premiér Fico zase v roce 2014 prohrál rozhodující kolo přímé volby hlavy státu s nynějším prezidentem Andrejem Kiskou. Stávající vládní koalice Směru-SD, Slovenské národní strany a strany Most-Híd by podle dřívějších průzkumů již nesložila vládu s většinovou podporou ve sněmovně.
Místopředseda Směru-SD a vicepremiér Peter Pellegrini v diskusní relaci televize TA3 přiznal, že strana ztrácí ze své dřívější dominance.
Takovou porážku Smer nezažil. Nemůže předstírat, že jde o náhodu, říká šéfredaktor Denníku N
Číst článek
„U některých krajů jsem i já osobně zklamán. Pevně věřím, že nám to dá impulz a více energie, abychom přehodnotili situaci a abychom se podívali, jakým způsobem udělat změny, ať již personální nebo ve stylu politiky," řekl Pellegrini.
Ve slovenských krajských volbách naopak uspěla sjednocená pravicová opozice, která uspěla v pěti z osmi krajů. Bodovala konkrétně v Žilině, Trnavě, Bratislavě, Prešově i v Košicích.
Opoziční politici neskrývají nadšení. Předseda strany Svoboda a solidarita Richard Sulík v první reakci novinářům řekl, že „rozhádaná, chaotická a nevím, jaká ještě pravice, převálcovala ten obrovský Smer“.
První žena v čele kraje
S největším náskokem před kandidátem Smeru vyhrála poslankyně opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Erika Jurinová, která bude první ženou v čele jednoho ze slovenských krajů. V Žilině získala přes 43 procent hlasů a porazila právě úřadujícího předsedu kraje Juraja Blanára o téměř 14 procentních bodů.
Krajské volby doprovázela na poměry tohoto hlasování nezvykle vysoká volební účast. Odvolit přijelo v rámci celé země téměř 29,95 procenta voličů. Pro porovnání v roce 2013 to bylo pouze 20 procent, v roce 2009 pak 22,9 procenta.
Hlavní soupeř Kotleby ve volbách podnikatel Lunter: Banskobystrický kraj vést jako firmu nechci
Číst článek
V Banskobystrickém kraji, kde o post župana svedli boj Kotleba s Lunterem, pak účast dosahovala téměř 40 procent.
Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur, tedy v přepočtu 32 miliard korun.
Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.