Slovenští šéfredaktoři i asociace médií se zastali stíhaných novinářů. Situaci přirovnávají k Bělorusku
Šéfredaktoři zhruba desítky slovenských médií i asociace tištěných a digitálních médií se ve společném prohlášení zastali stíhané dvojice reportérů listu Denník N, kteří čelí obvinění za to, že podle prokuratury v článku z roku 2018 vyzradili totožnost utajeného svědka v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
„Obvinění považujeme za další snahu zastrašit novináře, kteří dlouhá léta odhalují přešlapy lidí ve vysokých funkcích. Využití trestního práva proti novinářům za výkon jejich povolání je v členské zemi Evropské unie nepřijatelné. K zastrašení nepohodlných novinářů ho využívají především diktátorské režimy, například v Bělorusku,“ píše se v prohlášení.
Slovenská policie obvinila novináře z Denníku N. Tvrdí, že vyzradili identitu utajeného svědka
Číst článek
Stíhaných novinářů se zastali i někteří slovenští politici, generální prokurátor pak nařídil prozkoumat, zda je obvinění reportérů zákonné a opodstatněné.
Vyšetřovatel z podnětu prokurátora obvinil reportéry z toho, že v článku podle něj odkryli totožnost utajeného svědka, bývalého reportéra a někdejšího šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha. Tóth trestní oznámení kvůli článku podal.
Tóth podle zmíněného článku jako utajený svědek policii řekl, že ho na sledování novinářů, včetně Kuciaka a jedné z nyní obviněných reportérek, najal podnikatel Marian Kočner. Článek byl zveřejněn zhruba pět měsíců předtím, než byl Kočner obviněn z objednání Kuciakovy vraždy.
Tóth pak zmíněnou informaci zopakoval také u soudu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy. Soud první instance Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy loni zprostil, nejvyšší soud tento verdikt letos zrušil.