Čaputová jmenovala Ódorův kabinet. Úřednická vláda má dovést Slovensko k zářijovým volbám
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala v pondělí dosavadního viceguvernéra centrální banky Ľudovíta Ódora premiérem. Jeho úřednická vláda má dovést zemi k předčasným parlamentním volbám, které budou na konci září.
„Na vaší profesní cestě jste si už dávno získali respekt svou odborností a prací. Spojila vás jiná věc, ochota v nelehké politické a společenské situaci pomoct naší vlasti. Uklidnit rozhádanou a unavenou společnost a přivést naši zemi k férovým parlamentním volbám,“ řekla Zuzana Čaputová po jmenování vlády.
Úspěšný slovenský ekonom i pragmatik. Ódor bude v čele kabinetu liberálních i konzervativních odborníků
Číst článek
Pro jmenování úřednického kabinetu, se kterým Slovensko dosud nemělo zkušenosti, se prezidentka rozhodla po rezignacích dalších dvou ministrů v předchozím kabinetu premiéra Eduarda Hegera.
Jeho vláda zůstala od loňského prosince, kdy jí sněmovna vyslovila nedůvěru, v úřadu s omezenými kompetencemi jen z pověření hlavy státu.
„Problémem vládní koalice, který urychlil její konec, byl permanentní souboj a hádky, které otrávily veřejnost. Bylo by ale nespravedlivé vidět dosluhující vládu jen touto optikou. Vláda Eduarda Hegera připravila důležité reformy,“ zdůraznila v pondělí Čaputová. Hegerovi a jeho kabinetu proto poděkovala.
Čaputová také jmenovala některá hlavní témata vlády. Jsou jimi uklidnění situace ve společnosti, rostoucí ceny potravin, dotažení některých reforem a příprava státního rozpočtu. Připomněla také, že nikdo ze členů kabinetu nebude kandidovat v nadcházejících volbách.
Po Čaputové řekl pár slov také nastupující premiér Ľudovít Ódor. „Je pro mě obrovská čest a zodpovědnost vést vládu odborníků v těchto nelehkých a složitých časech,“ zhodnotil. A zmínil pět klíčových principů, kterými se bude jeho vláda řídit: klid, odbornost, budoucnost, spojování a služba zemi.
Bez důvěry, nebo s ní?
Měl uklidnit Slovensko a sjednotit středopravici, nakonec ale končící premiér Heger kolosálně neuspěl
Číst článek
Zatím není zřejmé, zda nová vláda získá důvěru sněmovny, o kterou musí požádat do 30 dnů.
Podporu jí zatím slíbila jen liberální strana Svoboda a Solidarita, která má ve 150členné sněmovně 20 poslanců.
Předčasné volby v zemi budou 30. září. Největší oblibě se nyní podle průzkumů těší opoziční sociální demokraté (Smer-SD) bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, který například vystupuje proti dodávkám zbraní bránící se Ukrajině. Dosud Slovensko poskytlo Kyjevu různou vojenskou techniku a munici.
Slovensko na rozcestí
- Měl uklidnit Slovensko a sjednotit středopravici, nakonec ale končící premiér Heger kolosálně neuspěl
- Nová slovenská vláda může pohřbít šance prezidentky Čaputové na znovuzvolení, míní sociolog Vašečka
- Úspěšný slovenský ekonom i pragmatik. Ódor bude v čele kabinetu liberálních i konzervativních odborníků
- Slovensko hledá cestu z chaosu. Čeká ho bitva pěti expremiérů
- Slovenská vláda nebyla funkční, roli sehrály i Matovičovy ‚atomovky‘, vysvětluje politolog
- ‚Vlekař a erotoman‘ Kollár jako nejmocnější muž slovenské politiky. Jeho Sme rodina je klíčem k vládě
- Slovenský parlament čeká legislativní smršť. Ve hře je ‚klerikální revoluce a rozpočtová nezodpovědnost‘