Maďarská vláda hledá cestu, jak zdanit peníze, které mají Maďaři v zahraničních bankách
Maďarská vláda vyhlásila lov na zahraniční účty maďarských občanů, kteří rádi drží své peníze v zahraničních bankách. Nejčastěji ve švýcarských, které jsou však tradičně diskrétní a vydávání údajů o svých klientech se brání.
Švýcarským bankám důvěřují Maďaři nejvíce, ale miliardy mají uloženy také na Kypru či v jiných takzvaných offshorových daňových rájích.
O tom, kolik je takto nelegálně držených peněz, existují pouze odhady. Mohly by to být dohromady jeden až dva biliony forintů, což je přibližně sto až dvě stě miliard korun.
O postupu maďarské vlády informoval zpravodaj ČRo v maďarsku Gregor Martin Papucsek.
Je to obrovská spousta peněz. Kdyby ji měl stát, mohl by vyrovnat téměř celý jednoletý schodek státního rozpočtu.
Maďarská vláda v boji proti této nekalé činnosti na dva roky, tedy na rok 2011 a 2012 vyhlásila amnestii – kdo převedl ze zahraničí své peníze do maďarské banky a zaplatil do státní pokladny pouze desetiprocentní daň, byl osvobozen od trestněprávních důsledků, a navíc i od dalších poplatků a daní, které jsou dosti vysoké, mnohem vyšší než oněch 10 procent.
Amnestie však převedla do země pouze kolem 60 miliard forintů. Šestimiliardová daň se tamní vládě zdá málo a chce víc. Vláda přitvrzuje, amnestii neprodloužila a teď vyhrožuje, že uvalí daň 35 procent na tyto zahraniční peníze.
Odmítavá odpověď z bank
Nejprve by se však peníze měly dostat do Maďarska, a zde se ukazují již nyní vážné problémy. Nejvíce se zmiňují švýcarské banky, známé po staletí jako strážkyně bankovního tajemství. Nikdo nechápe, jak si v Budapešti představují, že najednou zruší Švýcaři systém, kterému mohou vděčit za své bohatství. Mimochodem už přišla předběžná odmítavá odpověď. Maďarská vláda chce jednat.
Do určité míry se zdá, že je maďarská vláda naivní. Maďarští komentátoři v tom pak vidí mnohem více snahu o tematizování vnitropolitických diskuzí a o odvádění pozornosti od jiných témat, mnohem „ošemetnějších“.