V Budapešti lidé opět protestovali proti Orbánově vládě. Odbory chtějí vyhlásit generální stávku

Budapeští prošel protestní pochod. Demonstranti šli k budově maďarského parlamentu. Důvodem nespokojenosti je novela zákoníku práce, která navyšuje povolenou dobu přesčasů.

Budapešť (Aktualizováno: 18:11 5. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v maďarské Budapešti opět protestují proti krokům vlády Viktora Orbána

Lidé v maďarské Budapešti opět protestují proti krokům vlády Viktora Orbána | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Je velmi těžké odhadovat, kolik demonstrantů se protestu účastní. Podle reportérky Radiožurnálu, která situaci sledovala na místě, byl průvod, který vyšel po druhé hodině z náměstí Hrdinů, mohutnější než ty předvánoční, kterých se účastnilo tři až pět tisíc lidí.

19:16

Propaganda o Sorosovi přestává fungovat, říká student zadržený při protestech v Maďarsku

Číst článek

Po cestě se ale k demonstrantům přidávali další lidé a i před maďarským parlamentem, kam průvod mířil, čekaly další stovky lidí.

Demonstranty vedli zástupci všech opozičních stran, kteří tento týden přísahali, že budou jednotně postupovat proti vládě Viktora Orbána a bojovat za demokracii, a odboráři.

„Nebudeme otročit,“ skandovaly  davy. Někteří demonstranti měli transparenty vyzývající k národní stávce. Protesty, které schválení zákona vyvolalo, podporují levicové i pravicové opoziční strany, odbory a nevládní organizace. „Dnes se zrodila nová opozice proti tomuto jednomu člověku,“ prohlásil dnes jeden z řečníků na adresu Orbána, který je obviňován z autoritářství.

Kromě zrušení novely zákoníku práce demonstranti požadují reformu justičního systému, zrušení takzvaných správních soudů, které by měl mít plně pod kontrolou ministr spravedlnosti, a také nezávislost médií.

„Nesouhlasíme téměř se vším, co se událo od nástupu této vlády k moci (v roce 2010), počínaje korupcí a konče pseudodemokracií,“ citovala agentura Reuters 50letou demonstrantku Evu Demeterovou.

Odboráři ale tentokrát přicházejí s novými požadavky. Vyžadují třeba zvýšení minimální mzdy nebo změnu důchodového systému. Odbory by na demonstraci také měly oznámit generální stávku.

Pavlína Nečásková, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme