Maďaři znovu vyšli do ulic. Vláda premiéra Orbána dál odmítá jednat o požadavcích odborů
Na desítkách míst po celém Maďarsku včetně Budapešti se v sobotu konaly větší či menší demonstrace a silniční blokády proti vládě premiéra Viktora Orbána. Trvají již více než 40 dní. Protest organizují odbory, ale připojily se k nim i opoziční strany a některé občanské organizace. Vláda zatím podle maďarských médií není ochotna s odbory jednat o jejich požadavcích.
Odborový svaz již minulý týden předložil vládě své požadavky, mezi nimiž bylo i zrušení sporné novely zákoníku práce, která prolamuje limity na přesčasy pro zaměstnance.
V Budapešti lidé opět protestovali proti Orbánově vládě. Odbory chtějí vyhlásit generální stávku
Číst článek
Odboráři chtěli s vládou do pěti dnů začít jednat, hrozili celostátní stávkou.
Přestože jim ministr financí Mihály Varga odepsal, že nepovažuje jednání nad rámec běžných formátů za nutná, odbory stávku nakonec nevyhlásily. Na sobotu zato slíbily velké demonstrace.
Blokády
První z protestů začal částečnou silniční blokádou v šestitisícovém městečku Kaba na východě země, během dopoledne se pak přidávala další menší města. Okolo poledne se začali scházet lidé také v ulicích Budapešti, kde bylo naplánováno celkem osm demonstrací a pochodů.
‚Zavádíte nevolnictví?‘ Nový zákon o přesčasech v Maďarsku narazil, Orbán dál mění i soudnictví
Číst článek
Jak se však podle médií ukázalo, v sobotu se potvrdila slábnoucí tendenci protestů. Podle zpravodajky Českého rozhlasu byla účast na demonstracích v maďarské metropoli podstatně nižší než v předešlých týdnech.
Podle odborů se protesty konaly přibližně ve třicítce měst, opoziční portál Mérce.hu hovořil dokonce o zapojení až 60 obcí. Přidat se měli i maďarští občané v zahraničí, ve Vídni, Londýně a Berlíně, ale například i ve velšském Swansea.
Vedle nesouhlasu s novelou zákoníku práce, která roznítila ve společnosti silnou nespokojenost už před schválením parlamentem v polovině prosince, demonstranti protestují i proti Orbánově autoritářskému vládnutí. Jejich požadavky zahrnují rovněž nezávislou justici a svobodná média.
Podle průzkumu institutu Publicus mají protesty podporu 51 procent maďarských občanů, pouze 17 procent je ale ochotno jít demonstrovat. Provládní média naopak akcentují průzkum agentury Századvég, podle které 60 procent Maďarů odmítá celonárodní stávku.