Michail Gorbačov se dožívá 85 let. Do politiky už nezasahuje, ale komentuje ji
Prvnímu a zároveň poslednímu prezidentovi Sovětského svazu Michailu Gorbačovovi je dnes 85 let. Zasloužil se o ukončení studené války, přestavba sovětské společnosti, kterou vyhlásil v druhé polovině 80. let, se mu ale vymkla z rukou a Sovětský svaz zanikl. V roce 1990 obdržel Nobelovu cenu míru.
Michail Gorbačov pochází z jihoruské selské rodiny, která tvrdě pocítila rozkulačování a represe. Oba jeho dědové prošli stalinskými tábory.
Až po mnoha letech Gorbačov prozradil, že právě tato zkušenost mu bránila akceptovat sovětské zřízení v jeho tehdejší podobě. Přesto – nebo právě proto – vystoupal až na vrchol mocenské pyramidy.
Generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu se stal v pouhých 54 letech. Do té doby nevýrazný stranický funkcionář začal udivovat svět i vlastní zemi.
První a zároveň poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov slaví 85. narozeniny
Na setkáních s lidmi Gorbačov mnohé přímo šokoval, když začal mluvit o potřebě soukromého sektoru v zemědělství a průmyslu.
Ještě více ale překvapil tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana, když mu nabídl program odzbrojení a přátelsky podanou ruku. „Důvěřuj, ale prověřuj,“ reagoval Reagan.
„Tohle říkáte pořád,“ odpověděl Gorbačov. Bylo ale znát, že atmosféra mezi Moskvou a Washingtonem je úplně jiná. Michail Sergejevič si nicméně vzpomíná, že už tehdy s ním Američané hráli zvláštní hru:
„Na druhém nebo třetím setkání mi Reagan začíná jakoby kázat morálku. Po třech minutách mu říkám – prezidente, situace se má takto, vy nejste učitel a já nejsem žák, tím spíš nejste prokurátor a já obviněný. Pokud mě budete poučovat, k ničemu to nepovede, jestli ale máte opravdový zájem, dojdeme společně daleko.“
K Putinově politice má výhrady
Gorbačov pak skutečně v usmíření se Západem dosáhl hodně, přestože dnes říká, že ho v mnohém oklamali.
Jeho domácí ekonomická a politická přestavba skončila chaosem a ve vnitřním boji zvítězil mnohem agresivnější Boris Jelcin. Sovětský svaz se rozpadl.
Michail Gorbačov od té doby žije v ústraní, politiku ovšem nepřestává sledovat ani komentovat. Souhlasí sice s Putinovým bojovným postojem vůči Západu, zároveň ho ale tvrdě kritizuje za vnitřní politiku, korupci, omezování svobodných voleb a občanské společnosti.
„Zdá se mi, že začíná trpět stejnou nemocí jako já – přílišným sebevědomím. Začal se považovat za boha nebo přinejmenším za jeho zástupce,“ soudí Gorbačov.
Se současným ruským režimem Gorbačov nesouhlasí pro jeho autoritářský styl, státní kapitalismus a nacionalismus. I ve svých 85 letech zůstává přesvědčený, že nejlepším řešením byl reformovaný a spolupracující sovětský stát.