,Odepření humanitárních výhod.‘ Soud rozhodl, že USA může nadále vyhošťovat celé rodiny migrantů
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena bude moci na základě opatření zavedenému kvůli covidu-19 i nadále vyhošťovat rodiny migrantů, které budou přistiženy při přechodu přes americko-mexickou hranici. Ve čtvrtek o tom rozhodl americký odvolací soud. Opatření nicméně soudnímu napadnutí čelí stále. Informovala o tom agentura Reuters.
Nařízení známé jako „Titul 42“ vydalo v březnu 2020 za vlády prezidenta Donalda Trumpa americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Věc zdůvodnilo potřebou omezit šíření koronaviru. Federální soudce 16. září rozhodl, že se toto nařízení nesmí vztahovat na celé rodiny, Bidenova administrativa se ale proti verdiktu odvolala.
Soudce Emmet Sullivan v původním rozhodnutí uvedl, že zákon o veřejném zdraví, na němž se zmíněné opatření zakládá, neumožňuje vyhošťovat migranty. Doplnil, že vyhošťování žadatelů o azyl těmto lidem odepírá „možnost usilovat o humanitární výhody“, na které mají podle imigračního zákona nárok.
Soudcovo rozhodnutí mělo nabýt platnosti v pátek, ale Bidenova administrativa se proti rozsudku odvolala.
‚Bude to mít následky.‘ Americký prezident odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu
Číst článek
Nynější rozhodnutí se vztahuje pouze na rodiny, nikoliv na dospělé jedince, píše Reuters.
Biden po svém lednovém nástupu do funkce zrušil mnoho restriktivních migračních opatření svého republikánského předchůdce Donalda Trumpa. Někteří demokraté a skupiny za práva migrantů ale prezidenta kritizují, že migrantům nepomáhá dostatečně.
Bidenovi odpůrci ho naopak viní, že svou politikou podporuje nelegální migraci. Počet lidí zatčených na jižní hranici s Mexikem mezitím dosahuje dvacetiletého maxima.
Nedávno velkou pozornost veřejnosti vyvolal tábor v jižním Texasu, v němž bylo skoro 15 tisíc Haiťanů a lidé z dalších zemí, kteří do Spojených států přišli z Mexika přes řeku Rio Grande.
Deportace tisíců lidí
Bidenova administrativa na základě Titulu 42 rychle deportovala tisíce z těchto lidí, včetně rodin a malých dětí, zpět do Haiti. Tento karibský stát se přitom potýká s politickou krizí a následky přírodních katastrof. Americký zvláštní vyslanec pro Haiti na protest proti deportacím, které označil za nelidské, rezignoval.
Tábor pod mostem spojujícím texaské Del Rio a mexické město Ciudad Acuña byl zcela vyklizen. Několik tisíc dalších migrantů je stále zadržováno a čeká na zpracování dokumentů, zatímco další byli propuštěni a čekají je slyšení před americkými imigračními soudy.
Biden mezitím čelí stále rostoucí kritice zdravotních odborníků, aktivistů za práva migrantů a svých demokratických kolegů, aby přestal uplatňovat nařízení, které v praxi statisícům migrantů znemožnilo získat azyl.
V únoru prezident udělil dětem bez doprovodu výjimku z deportační směrnice a jeho administrativa v posledních měsících Titul 42 uplatňovala méně vůči rodinám.
V srpnu bylo vyhoštěno pouze 19 procent rodin zadržených na hranici, píše Reuters. Současná americká vláda tvrdí, že opatření je pořád zapotřebí, aby se omezilo šíření koronaviru. Neposkytla však vědecká data, kterými by toto tvrzení podložila.