Mocnosti zbrojí na kybernetickou válku. Po USA zřizuje zvláštní jednotky i Rusko
Po letech obrany svých počítačových sítí se světové mocnosti začaly vážně zajímat také o kybernetický útok. Washington i Moskva začaly verbovat hackery. „Kybervojáci“ mají umět zaútočit na počítačové sítě.
Informace o kybernetickém zbrojení nejsou žádné tajemství a pocházejí z oficiálních vládních zdrojů.
Ruské ministerstvo obrany tento týden vypsalo tendr v oblasti informační bezpečnosti a konkrétně se zajímá o „metody a prostředky k překonání protivirových systémů, prostředků síťové ochrany a obrany operačních systémů“. Tedy laicky řečeno chtějí se naučit útočit na počítačové sítě.
Kreml tak vlastně reaguje na Bílý dům. Americký ministr obrany Leon Panetta minulý týden prohlásil, že Spojené státy musí mít možnost provést preventivní kybernetické útoky. A oznámil právě vytvoření oficiální vojenské jednotky za tím účelem.
Co se týká kyberkonfliktů, mocnosti přehodnocují priority. Dosud se státy soustředily alespoň oficiálně na kybernetickou obranu, i proto, že hackeři jsou spíše považováni za zločince.
Nicméně v poslední době se událo několik útoků na Írán, za kterými pravděpodobně stál nějaký stát, i když se oficiálně neví který. To znamená, že někdo vyvíjí útočné programy a ostatní státy nechtějí zůstat pozadu.
Jak řekl Leon Panetta, tak hrozí kybernetický Pearl Harbour. A nikdo nechce být zaskočen.
Obětmi kyberválky by byli hlavně civilisté
Počítačová válka do velké míry zuří už dnes. Menší útoky na síti jsou velmi běžné. V uplynulých týdnech řada velkých amerických firem byla cílem útoků. A běžní lidé o tom často ani nemusejí vědět.
I když kyberválka nevypadá jako běžný válečný konflikt, v důsledcích by mohla být ještě horší. A to především kvůli obětem na civilním obyvatelstvu.
Útočníci by mohli přeprogramovat výhybky na kolejích nebo ovládnout letový dispečink a způsobit tak havárii. A mnohem horší následky by mohl mít třeba útok na elektrárny nebo na rozvodovou síť.