Při zlézání Mount Everestu zemřeli tři horolezci, zkolabovali ve frontě na vrchol hory
Nejméně tři lidé zemřeli při pokusu o zdolání Mount Everestu. Smrt jednoho Američana a dvou Indů však nemají na svědomí jen těžké podmínky pří náročném horolezeckém výstupu. Podle nepálského deníku Kathmandu Post je způsobila dlouhá fronta, která se utvořila pod vrcholem nejvyšší hory světa.
Pětapadesátiletý Američan Donald Lynn Cash podle jeho cestovní agentury Pioneer Adventure zkolaboval, když na vrcholu Mount Everestu pořizoval fotografie. Pomohli mu dva najatí šerpové a začali ho snášet dolů, během sestupu však zemřel. Krátce před svou smrtí přitom svému synovi poslal zprávu o tom, jak je šťastný – vystoupáním na Mount Everest se mu totiž podařilo zdolat nejvyšší hory všech sedmi kontinentů.
Přesné příčiny smrti zatím podle jeho rodiny nejsou známé, jeho dcera televizi NBC řekla, že to nejspíš mohl být infarkt. Ve vysokohorských podmínkách se mu tak nedalo pomoci.
Velký úklid Mount Everestu. Dobrovolníci z hory snesli od poloviny dubna pět tun odpadu
Číst článek
V takzvané mrtvé zóně, tedy ve výšce přes osm tisíc metrů nad mořem, zemřeli i oba Indové. 54letá Anjali Kulakarníová podle svého šerpy zemřela na vyčerpání.
Podle manažera její cestovní agentury to bylo poté, co musela s manželem několik hodin čekat ve frontě pod vrcholem hory a frontou se musela protloukat i cestou zpět ve velmi náročném terénu. Při sestupování z hory zemřel i třetí horolezec Kalpana Das, který na střechu světa vystoupal ve čtvrtek krátce po poledni.
Světová média i sociální sítě v souvislosti s tragédiemi obletěla fotografie, která ukazuje dlouhou řadu vysokohorských turistů na velmi úzké zasněžené cestě. Jen ve středu podle deníku Kathmandu Post na Mount Everest vystoupalo 200 lidí, což je nový rekord.
Fronta na Everest
Podle horských vůdců je takový stav neúnosný. Samotný výstup je totiž velmi náročný: pokud po něm musí člověk čekat i několik hodin v mrazivých teplotách ve výšce přes osm tisíc metrů, jeho stav to ještě zhoršuje. Nehledě na to, že během čekání se může zásadně změnit počasí.
Nepálské úřady teprve nedávno ujistily, že nával na Mount Everestu nehrozí, upravily totiž časový rozvrh výstupu expedic. Ještě v roce 2012 vrchol hory zdolalo 179 horolezců, tedy méně než jich v současnosti vystoupá za jediný den. Nával na Mount Everestu se snaží řešit nepálské i čínské úřady.
Himálajské statistiky uvádějí celkem víc než 802 úspěšných výstupů. V 68 případech šlo o ženy, což je nejvíc v dějinách. Od prvního úspěšného dobytí Mount Everestu se na střechu světa dostalo více než čtyři tisíce lidí.
Ne každý výstup znamená nového úspěšného horolezce. Nejvíce výstupů má za sebou jeden nepálský šerpa, který na Everest vylezl hned 24krát. Většina horolezců na Mount Everest chodí jižní cestou z Nepálu, cesta severní čínskou cestou přes Tibet je ale výrazně usnadněna lepším přístupem do základního tábora. Na vrcholku je aktuálně i telefonní signál čínského operátora. Z vrcholku je tedy možné posílat i textové zprávy.