Na severu Gazy je podle expertů hladomor. K jeho oficiálnímu vyhlášení ale chybí dostatečné údaje
Pokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, hrozí tam v polovině příštího měsíce víc než milionu lidí hladomor. Ve společné zprávě na to upozornily Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světový potravinový program (WFP). Experti z webu FEWS NET, sítě systémů včasného varování před hladomorem, v úterý uvedli, že na severu Pásma Gazy už hladomor pravděpodobně vypukl. Kvůli válce ale nelze získat údaje k jeho oficiálnímu vyhlášení.
Experti z FEWS NET, kterou vytvořila v 80. letech minulého století americká vláda, podle agentury AP také uvedli, že lidé, včetně dětí, kvůli hladu umírají v celém Pásmu Gazy.
Izrael se případným úspěchem v Rafáhu chlubit nebude, míní Tureček. Nechce rozhněvat USA
Číst článek
Začátkem května výkonná ředitelka WFP Cindy McCainová informovala, že na severu Pásma Gazy hladomor už je. „Je to hrůza ... na severu je hladomor - úplný hladomor - a šíří se na jih,“ řekla minulý měsíc stanici NBC McCainová. WFP ale podle AP posléze uvedla, že McCainová vyjádřila „svůj osobní názor“.
„Až bude hladomor vyhlášen, bude pozdě - mnoho lidí v tom okamžiku už bude mrtvých kvůli hladu,“ uvedla také šéfka WFP. „V Somálsku v roce 2011 zemřelo hlady čtvrt milionu lidí, z toho polovina předtím, než byl hladomor vyhlášen. Svět v té době nevyslyšel varování a následky byly katastrofální,“ dodala.
„Palestinci mají hlad a jejich těla nedostávají potřebnou energii, dochází k rozpadu tkání a postižení kůže ... Ještě horší je to pro děti. Selhává jim imunitní systém, a proto mnohé zemřou na nějakou infekci,“ citoval deník El País výživovou specialistku Cristinu Izquierdovou. Ta se právě vrátila do Španělska po měsíci v Gaze, kde spolupracovala s mezinárodní nevládní organizací Akce proti hladu (ACF). Podle ACF v Pásmu Gazy 30 procent dětí mladších dvou let trpí akutní podvýživou.
Řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci? Dva samostatné státy, míní dle výzkumu polovina Čechů
Číst článek
Problém s humanitární pomocí
Za nedostatkem potravin v Pásmu Gazy není jen omezený vstup humanitární pomoci, ale i potíže s její distribucí civilistům, připomněla podle deníku El País Fenia Diamantiová, která se rovněž nedávno z Gazy vrátila. „Zničené jsou sklady pro potraviny i silnice, po nichž by se měla pomoc rozvážet,“ dodala.
Po řadu měsíců se uvádí, že nejhorší je situace na severu Pásma Gazy. V posledních týdnech se ale zhoršila humanitární situace i na jihu poté, co tam izraelská armáda zahájila pozemní operaci v oblasti Rafahu. Kvůli tomu utekl z této oblasti přes milion lidí, kteří se tam předtím uchýlili před boji. Izraelská armáda začátkem května obsadila také přechod Rafah, jímž přestaly jezdit kamiony s pomocí.
Velká část lidí z Rafahu v předchozích třech týdnech utekla k pobřeží, kam je poslal Izrael s tím, že je tam „bezpečná humanitární zóna“.
„Podmínky jsou tam nesnesitelné, není tam ani přístup k čisté vodě,“ popsala situaci organizace Oxfam. Na půl milionu lidí v této oblasti podle ní připadá 121 toalet, což je jeden záchod na 4132 lidí.
Izraelští zpravodajci zasahovali do vyšetřování mezinárodního tribunálu, píše britský list
Číst článek
FAO už v březnu varovala, že na severu Pásma Gazy bez přijetí dalších opatření nejpozději v květnu vypukne hladomor. Izrael poté zvýšil množství kamionů s humanitární pomocí, které pouští do Pásma Gazy. Čelil totiž sílící mezinárodní kritice, že neumožňuje vstup dostatečnému množství pomoci.
Koncem ledna a pak znovu na konci března i Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) vyzval Izrael, aby nekladl překážky dodávkám jídla a další pomoci do Pásma Gazy.
Vyhlášení hladomoru
Podle FAO je hladomor nejzávažnějším z pěti stupňů akutního nedostatku potravin. Vyhlášen je, pokud jsou splněna tři kritéria: 20 procent domácností se potýká s extrémním nedostatkem potravin, 30 procent dětí trpí akutní podvýživou a nejméně dva lidé na 10 000 obyvatel, či nejméně čtyři děti na 10 000 dětí mladších pěti let zemřou denně v důsledku hladovění nebo kvůli podvýživě.
Hladomor vyhlašují obvykle společně vlády postižené země a organizace OSN. Vyhlášení hladomoru automaticky nenutí nikoho k žádné akci, mělo by ale přimět světové společenství, aby se problémem zabývalo. Může být také použito u mezinárodního soudu, například u ICJ, kde Jihoafrická republika viní Izrael z genocidy vůči Palestincům.