‚Nepřátelský krok.’ Maďarsko udělilo azyl polskému politikovi, Varšava na něj přitom vydala zatykač
Maďarsko udělilo politický azyl bývalému polskému náměstkovi ministra spravedlnosti Marcinu Romanowskému, který v Polsku čelí obvinění z korupce a ve čtvrtek na něj varšavský soud vydal evropský zatykač. S odkazem na prohlášení šéfa kabinetu premiéra Viktora Orbána o tom informovaly tiskové agentury. Varšava to označila za nepřátelský krok. Maďarská vláda svým postupem vyvolala vzácný právní spor mezi dvěma členskými státy EU, píší média.
Šéf štábu maďarského premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás uvedl, že země udělila Romanowskému, náměstkovi za předchozí vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), azyl „v souladu s maďarským právem a právem EU“.
„Existují konkrétní důkazy o selháních v soudním procesu, protože byl letos v létě zatčen navzdory své imunitě,“ řekl Gulyás. Romanowski požádal maďarské úřady o ochranu „kvůli politicky motivovaným akcím vedoucím k nezákonnému zbavení svobody a porušování mezinárodního práva,“ napsal Romanowského právník Bartosz Lewandowski na platformě X.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski naopak rozhodnutí Budapešti označil za „akt nepřátelský vůči Polsku a principům Evropské unie“. Bez dalších podrobností doplnil, že v pátek oznámí další kroky. Ministr vnitra ve Varšavě Tomasz Siemoniak odsoudil „konfrontační“ postoj maďarského premiéra Viktora Orbána a kritizoval ho, že ignoruje evropský zatykač.
11 trestných činů
Polská prokuratura Romanowského viní z 11 trestných činů, napsala agentura AFP, včetně zpronevěry nebo pokusu o ni. Bývalý náměstek je podezřelý z machinací s fondem spravedlnosti, ze kterého měly být odškodňovány oběti zločinů.
Nynější polská vláda má mimo jiné podezření, že za předchozího ministra spravedlnosti se za peníze z fondu kupovaly počítačové programy sloužící ke špehování opozičních politiků i možných rivalů v tehdejším vládním táboře či se platila volební kampaň tehdejších koaličních politiků.
Soud ve Štrasburku přijal stížnost polských politiků kvůli vládní špionáži při volbách
Číst článek
Polští zákonodárci už dříve zbavili Romanowského imunity a souhlasili také s jeho zadržením a uvězněním ve vyšetřovací vazbě. Zadržení prokuratura odůvodnila obavou, že by podezřelý mohl mařit vyšetřování.
Ve čtvrtek vydal varšavský soud na Romanowského evropský zatýkací rozkaz. Romanowski ve své žádosti o azyl, kterou směřoval k maďarským úřadům, napsal, že v Polsku „nemůže očekávat spravedlivý proces kvůli politické angažovanosti některých soudců, kteří otevřeně podporují současného ministra spravedlnosti,“ uvedl jeho právník.
Vztahy mezi Varšavou a Budapeští se výrazně zhoršily od porážky nacionalistické PiS v parlamentních volbách v říjnu 2023.