Volby v Utrechtu překvapivě ovládli populisté. Pouhé dva dny po střelbě v tramvaji

Nová pravicová populistická strana Fórum pro demokracii po útoku v Utrechtu překvapivě zvítězila ve středečních provinčních volbách v Nizozemsku. Výsledky těchto voleb určují také složení horní komory parlamentu, a premiér Mark Rutte tak v ní bude muset hledat podporu i mimo koalici pravého středu. Zisky si ve volbách připsala také strana Zelená levice, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Utrecht Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památku obětí tragické střelby si připomínají i obyvatelé Utrechtu, kteří na místo střelby kladou květiny. K nim se přidal také nizozemský premiér Mark Rutte a ministr spravedlnosti a bezpečnosti Ferdinand Grapperhaus

Památku obětí tragické střelby si připomínají i obyvatelé Utrechtu, kteří na místo střelby kladou květiny. K nim se přidal také nizozemský premiér Mark Rutte a ministr spravedlnosti a bezpečnosti Ferdinand Grapperhaus | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Volby se v Nizozemsku konaly pouhé dva dny poté, co byl zadržen muž tureckého původu podezřelý ze zastřelení tří lidí v tramvaji v Utrechtu. Motiv jeho činu je nejasný, vyšetřovatelé se ale stále více kloní k tomu, že šlo o teroristický útok. Ze střelby je podezřelý 37letý muž tureckého původu, který byl zadržen.

,Byl to šok.‘ Utrecht se vzpamatovává ze střelby v tramvaji, útočníkův motiv není jasný

Číst článek

Podle předběžných výsledků provinčních voleb získalo euroskeptické Fórum pro demokracii, které v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, největší počet hlasů a podle nynějších propočtů by mělo v 75členné První komoře, obsadit stejný počet křesel jako Rutteho liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD).

Ztráta většiny

Fórum pro demokracii nyní 36letého Baudeta přitom dosud má pouze dva parlamentní mandáty vzešlé z parlamentních voleb v roce 2016. Podle Reuters straně možná pomohl i útok v Utrechtu.

Výsledek ukazuje trvalou sílu pravicového populismu v Nizozemsku a přichází téměř dvě desetiletí po vraždě populisty Pima Fortuyna z roku 2002, kdy se odehrál podobný rozruch v tehdejších parlamentních volbách.

Policie kvůli střelbě v Utrechtu zadržela třetího člověka. Nizozemsko si připomíná oběti

Číst článek

Nejvýznamnějším krátkodobým dopadem výsledku provinčních voleb však je podle Reuters to, že Rutteova koalice bude muset hledat podporu u nekoaličních stran, zejména mezi zelenými a socialisty, aby získal První komoru pro schvalování zákonů. Rutteho vláda totiž v horní sněmovně přišla o většinu.

Nizozemsko především

Baudet před svými stoupenci prohlásil, že arogance elit byla potrestána. „Stojíme na troskách něčeho, co kdysi byla nejkrásnější civilizace na světě,“ řekl politik.

Podobě jako americký prezident Donald Trump se Baudet staví proti přistěhovalectví a zdůrazňuje, že Nizozemsko je na prvním místě, pokud jde o kulturní a ekonomická témata, všímá si Reuters. Baudet je proti euru a domnívá se, že Nizozemsko by mělo opustit Evropskou unii.

Baudet pokračoval v předvolební kampani i poté, co ji ostatní strany zastavily po pondělním útoku v Utrechtu, který přičítá údajně laxní přistěhovalecké politice vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme