Roční tramvajenka i peněžní loterie. Slovensko hledá cesty, jak motivovat lidi k očkování
Slovenské úřady chtějí lidi motivovat k očkování proti koronaviru. S nadsázkou se dá říct, že zkouší metodu cukru a biče. Pro neočkované platí přísnější podmínky na hranicích, pro očkované se naopak připravuje už druhá slosovací loterie. Bratislava v ní bude nabízet roční jízdné zdarma.
Bratislava je z hlediska proočkovanosti region s nejlepším výsledkem na Slovensku. Cíle 75procentní proočkovanosti se však stále nedaří dosáhnout. Proto primátor Matúš Vallo přišel s nápadem, že všichni, kdo se zaregistrují k očkování, a posléze do soutěže, se dostávají do slosování.
Slovensko od pátku zpřísní podmínky vstupu do země. Zvýhodní očkované proti covidu-19
Číst článek
Losovat se bude jednou za dva týdny až do konce srpna. Náhodně vybraní dostanou roční tramvajenku. Ta v hlavním městě běžně stojí 199 eur, což je v přepočtu něco málo přes 5100 korun. Město dá do soutěže k dispozici 60 tramvajenek.
Celostátní loterie
Slovensko se snaží motivovat občany k očkování i na celostátní úrovni. Ministerstvo financí minulý týden přišlo s loterií a dalšími prémiemi. V celostátní loterii se bude soutěžit o peněžní odměny v celkové hodnotě dvou milionů eur. Losovat se bude jednou týdně ve veřejnoprávní televizi.
Zároveň Slovensko připravuje bonus pro lidi, kterým se podaří motivovat k očkování jiného spoluobčana. Za takový čin se bude finanční odměna pohybovat v desítkách eur.
Neochota k očkování je na Slovensku velká, v Bratislavě i v Trnavě už fungují centra, ve kterých se mohou lidé nechat naočkovat bez nutnosti registrace. Od pátku začala fungovat přísnější pravidla na hranicích. Neočkovaní musí po příjezdu z cizího státu do karantény. Vláda doufá, že vidina letní dovolené nerozhodnuté Slováky přesvědčí a nechají se naočkovat.