Podnikatel Tiňkov se zřekl ruského občanství. ‚Nechci být spojován s fašistickou zemí‘
Podnikatel Oleg Tiňkov, který bývá v angličtině psán Oleg Tinkoff, oznámil, že se rozhodl kvůli odporu proti válce na Ukrajině zřeknout ruského občanství. Vyzval další podnikatele, aby ho následovali. „Nemohu a nechci být spojován s fašistickou zemí, která začala válku s mírumilovným sousedem a každý den zabíjí nevinné lidi. Stydím se nadále mít tento (ruský) pas,“ napsal na sociální síti a připojil fotografii příslušného dokumentu.
„Doufám, že více známých ruských podnikatelů mne bude následovat, aby oslabili režim (prezidenta Vladimira Putina) a jeho ekonomiku a nakonec přivodili jeho porážku. Nenávidím putinovské Rusko, ale mám rád všechny Rusy, kteří jednoznačně vystupují proti této nerozumné válce!“ dodal Tiňkov.
Nemocný cyklistický magnát, který přišel o všechno. Tiňkov zkritizoval Putinovu válku, teď se musí skrývat
Číst článek
Tiňkov po ruské invazi do sousední země, zahájené na příkaz ruského prezidenta Putina 24. února, patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti válce a kritizovali ruskou armádu, připomněla ruská redakce BBC.
Na konci dubna byl donucen prodat svůj balík akcií ve společnosti TCS, ovládající Tinkoff Bank (dvanáctá největší banka v Rusku podle velikosti aktiv), skupině Interros Vladimira Potanina, připomněla ruská redakce BBC.
Loni loni figuroval v žebříčku největších ruských boháčů časopisu Forbes na 12. příčce s majetkem odhadovaným na 4,7 miliardy dolarů (608. na světovém žebříčku). Letos ze všech žebříčků vypadl.
Tiňkov patřil k průkopníkům internetového bankovnictví v Rusku. Proslul i jako sponzor silniční cyklistiky, v jeho týmu Saxo-Tinkoff jezdili v minulé dekádě například Alberto Contador, Peter Sagan či Roman Kreuziger.