OSN schválila sankce vůči Libyi a zmrazila Kaddáfího majetek
Zbrojní embargo a zmrazení majetku Muammara Kaddáfího a jeho nejbližších spolupracovníků. To jsou hlavní opatření, na kterých se Rada bezpečnosti shodla. OSN odhaduje, že Libyi zemřelo za deset dnů protestů asi tisíc lidí a varuje před možným zhroucením distribuce potravin, což může znamenat už zanedlouho znamenat hladovění velké části populace. K odstoupení a opuštění země vyzval Muammara Kaddáfího mimo jiné americký prezident Barack Obama. Spojené státy nevylučují ani možný vojenský zásah proti hroutícímu se režimu.
Libyjský diktátor Kaddáfí, čelící lidové vzpouře, by se měl vzdát vlády. V telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Merkelovou to řekl americký prezident Barack Obama. OSN schválila vůči Libyi sankce. Zmrazila majetek Kaddáfího a jeho rodiny, zakázala mu cestovat a uvalila embargo na dovoz zbraní do země. Kaddáfího syn Sajf al Islám mezitím pohrozil v televizi občanskou válkou.
Podle Baracka Obamy se Muammar Kaddáfí ocitl v situaci, kdy jediným prostředkem k udržení moci pro něj zůstalo masové násilí proti vlastním lidem. Proto by měl odejít.
Dlouholetý režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího sice stále ještě kontroluje hlavní město Tripolis, na opozicí ovládaném východě země už ale vzniká možná budoucí vláda severoafrického státu.
Jejího sestavení se ujal bývalý Kaddáfího ministr spravedlnosti, který se proti plukovníkovi postavil několik dnů po vypuknutí lidové protirežimní revolty.
Podle Muhammada Džalíla odpovídá Kaddáfí osobně za zločiny, ke kterým při potlačování vzpoury došlo.
V televizi Al Arabíja znovu promluvil Kaddáfího syn Sajf al Islám. Podle něj jsou reálné různé scénáře budoucího vývoje včetně občanské války a zahraniční intervence.
„Ty události se neubírají rozumným směrem. Pokračování nepokojů povede k rozdělení Libye. Lidé by se měli usmířit a dohodnout na novém programu, jinak nemají budoucnost. Další nepokoje povedou k rozpadu země, stejně jako v Afghánistánu nebo Somálsku,“ řekl Kaddáfí mladší.