Pákistánští duchovní vyhlásili fatvu proti terorismu
Pákistánští muslimové se už nebudou modlit za pomoci duchovních vůdců, kteří podporují sebevražedné útoky nebo útoky na mešity. Náboženští duchovní to stanovili v takzvané fatvě, což je právně závazné náboženské prohlášení.
Duchovní ve shodě s dřívějšími prohlášeními zdůraznili, že teroristické útoky a sebevražední atentátníci v Pákistánu nejsou pro islámské náboženství žádoucí. Vyzvali také k jednotě uvnitř jednotlivých frakcí islámu a vyhlásili potřebu vzájemného respektu v duchu Koránu.
Podle Petra Přibíka, bývalého českého velvyslance v Pákistánu a Afghánistánu, byl ale tento náboženský výnos vydán s velkým zpožděním. Řekl to na Rádiu Česko.
"Tato fatva měla přijít už před dvěma roky po řadě útoků na tržiště, veřejná prostranství a hotely," uvedl Přibík a připomněl, že při jednom z atentátů tehdy zahynul i náš velvyslanec Žďárek.
O fatvě a situaci v Pákistánu mluvil Petr Přibík ve Světě o desáté na Rádiu Česko
"Nyní se říká, že je to neislámské, že se nesmí útočit na civilisty. No to je jistě správné, ale uvidíme, zda si to teroristé vezmou k srdci."
Přibík je přesvědčen, že fatva nebude mít žádný vliv na snížení počtu teroristických útoků v zemi. Připomněl dřívější obdobnou fatvu, která dokonce vycházela z Islámské univerzity v Káhiře, a byla tudíž závazná pro všechny muslimy. Atentátů ale po ní neubylo.
"I když například afghánský prezident Karzáí často tuto fatvu cituje a říká, je to neislámské, Taliban si to k srdci nebere," uvedl bývalý ambasador.
Při teroristických útocích v Pákistánu jen od října zahynulo 500 lidí. Při zatím posledním sebevražedném atentátu, k němuž došlo předvčírem, zemřelo více než 30 osob.