Papež František se setkal s imámem Jakarty. Podepsali deklaraci vyzývající k ochraně klimatu
Papež František a velký imám v indonéské Jakartě během čtvrtečního mezikonfesního setkání podepsali deklaraci, která kritizuje zneužívání náboženství v konfliktech a vyzývá k opatřením proti globálnímu oteplování.
Mezináboženský dialog je jedním z hlavních témat papežovy třídenní návštěvy Indonésie, která je největší muslimskou zemí na světě. Na 87 procent z 280 milionů jejích obyvatel se hlásí k islámu a tři procenta ke katolictví.
Papež bojuje proti klimatickým změnám. Energetické potřeby Vatikánu má pokrýt solární farma
Číst článek
„Lidské vykořisťování stvoření, našeho společného domova, přispívá ke změně klimatu, což vede k různým ničivým důsledkům, jako jsou přírodní katastrofy, globální oteplování a nepředvídatelné výkyvy počasí,“ stojí v prohlášení, které František podepsal s velkým imámem Jakarty Nasaruddinem Umarem.
„Upřímně vyzýváme všechny lidi dobré vůle, aby přijali rozhodná opatření k zachování integrity přírodního prostředí a jeho zdrojů,“ uvedli.
Podpis deklarace se odehrál během Františkovy návštěvy mešity Istiqlal, kopulovité stavby o rozloze přibližně devíti hektarů v centru Jakarty. Osmasedmdesátiletý papež v projevu opakovaně zmínil nový podzemní tunel spojující tuto mešitu s katolickou katedrálou, která se nachází naproti přes ulici. Osmadvacet metrů dlouhý průchod, nazývaný „tunel přátelství“, je podle něj „výmluvným znamením“, které ukazuje, že lidé různých vyznání mohou mít společné kořeny.
Po návštěvě Indonésie se papež přemístí do Papui-Nové Guineji, Singapuru a Východního Timoru. Celkem na své ambiciózní cestě po jihovýchodní Asii a Oceánii stráví 12 dní.