Mezináboženský dialog je jedním z hlavních témat papežovy třídenní návštěvy Indonésie, která je největší muslimskou zemí na světě. Celkem na své cestě po jihovýchodní Asii a Oceánii stráví 12 dní.
Profesor chemie Andreas Fath z německé univerzity Hochschule Furtwangen v pátek ve Smiřicích na Královéhradecku na 88. kilometru toku Labe zahájil projekt nazvaný Pure Elbe.
„Fungování národního parku říkáme tzv. nepéče. A krajina Křivoklátska by toto neunesla nebo by byla těžce degradovaná,“ myslí si Jaroslav Jirásek, starosta obce Městečko u Křivoklátu.
Zpřísnění trestů se bude týkat třeba znečištění způsobeného loděmi, používání rtuti, poškozování ozonové vrstvy nebo nezákonného vyčerpávání vodních zdrojů.
Nespokojenost dali včelaři najevo umístěním stovek úlů na náměstí v Lyonu. Nantes prošel protestní pochod. Včelařům vadí dovoz medu ze zahraničí a nedostatečná ochrana životního prostředí.
Evropská unie si nechala spočítat, že v současnosti navrhované tempo zelené transformace bude po roce 2030 vyžadovat každoroční investice 1,5 bilionu eur. To je asi sedmnáct českých státních rozpočtů.
Prohlášení, na kterém se shodli zástupci téměř 200 zemí, počítá i s tím, že odchod je důležité urychlit už v tomto desetiletí. Navzdory tomu text obsahuje i úlitby ropnému a plynárenskému průmyslu.
Návratu Bezdrevského potoka na Českobudějovicku do původního koryta brání jedna z blízkých obcí. Právě souhlas všech dotčených brání v Česku obnovování vodních toků a tím i zadržování vody v krajině.
Ministerstvo životního prostředí uložilo investorovi, firmě MAWE CK, aby se vyrovnal s devíti připomínkami místních. Týkají se vlivů na vodní zdroje, zemědělskou půdu nebo celkový ráz krajiny.
„Odlesňování v Brazílii dosáhlo vrcholu, když se těžilo více než 13 tisíc kilometrů čtverečních, jako v roce 2021. V podstatě nebylo kam ta čísla zvyšovat,“ říká Jan Freidinger.
Další věc, která v návrhu evropského nařízení na ochranu přírody úplně chybí, je péče o stojaté vody, které jsou druhým nejohroženějším typem prostředí po zemědělské krajině.
S dobrovolným strážcem přírody Janem vystoupala reportérka na vrcholu Lom u Chlumu na Berounsku. Po turistech, kteří tam byli v minulých dnech, zde zůstalo kruhové ohniště obložené kamením.
„I letos se do finále dostali matadoři a někdejší vítězové, bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří oba komentovali požár v Národním parku České Švýcarsko,“ řekl Patrik.
Již v roce 2009 určila skupina vědců devět milníků, které by lidé neměli překročit, pokud chtějí, aby Země zůstala pro lidstvo v budoucnu obyvatelná. Sedm z nich už ale lidstvo prý překročilo.
„Člověk se nemůže nechat zdeptat tím, že je úspěšnost v ochraně přírordy minimální. Tak to prostě je. Ale je potřeba to nevzdávat, jinak špatně dopadne všechno,“ věří ekolog Mojmír Vlašín.
„Jsme svědky dramatické, zásadní a možná polotrvalé přeměny noční oblohy, která nemá v historii obdoby,“ píše John Barentine z konzultační firmy Dark Sky Consulting.
„Teď se spolky povolování v zásadě účastnit nemohou. Ale jsou tam nějaké výjimky. Návrh, který vláda poslala do sněmovny, ovšem tyto drobné výjimky vypouští,“ říká expolitička Petra Kolínská.
„Říkal jsem si, že když tam budou vstupovat lidi, kteří jsou slušní, a když se budou chovat slušně, tak se to celé může změnit. To bylo naivní,“ říká Pavel o členství v komunistické straně.
Aktivisté chtějí, aby soud uznal, že švédský stát porušuje lidská práva svých občanů klimatickou politikou. „Švédsko selhává ve své odpovědnosti a porušuje zákon,“ tvrdí iniciativa.
Zákon vstoupí v platnost již na podzim. Kromě zákazu konkrétních výrobků také uvaluje nové povinnosti na výrobce plastových výrobků. Výrobci cigaret se například budou podílet na úklidu nedopalků.
„Je tu vysázený rozchodníkový koberec, který se sem dováží v balech a rozkládá se na připravený podklad. Má funkci akumulace dešťové vody,“ popisuje Ondovčák použité technologie.
Ochránce přírody Zoltán Kun upozornil, že kvalita vody v Balatonu se od 90. let výrazně zlepšila, ale úbytek plochy pokryté rákosím hrozí nerovnováhou komplexního ekosystému.
„Normálně se zajímám o životní prostředí, není mi to lhostejné. Jsou tu děti i vnoučata a myslím, že je na politicích i na společnosti ve světě, aby to vzali vážně,“ říká Eva Baxová.
Každý rok zamíří na trh miliardy plastových lahví. Jen část z nich se ale dá následně zrecyklovat. Některé nápojářské firmy se proto pustily do vývoje a testování lahví třeba z papíru.
Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v Portugalsku v roce 2017.
Odstrojení jednoho auta trvá zhruba dvě hodiny. Holé konstrukce pak putují na recyklaci do hutí po celé České republice. Za sešrotování auta se nic neplatí, je zdarma.