Francouzská policie uzavřela prostranství před katedrálou Notre-Dame. Okolí je znečištěné olovem
Kvůli vysoké koncentraci olova uzavřela pařížská policie uzavřela prostranství před katedrálou Notre-Dame, kterou před dvěma lety poničil požár. S odvoláním na prohlášení pařížské policejní prefektury o tom informovala agentura AFP. Kvůli znečištění jedovatou látkou bylo nádvoří před gotickou památkou uzavřeno už bezprostředně po požáru, otevřelo se až po roce loni na konci května.
„Výsledky posledního měření ukázaly, že koncentrace olovnatého prachu na některých místech prostranství před chrámem je vyšší, než je v Paříži běžné,“ uvedla policie. Míra znečištění olovem je v chrámu i jeho okolí od požáru monitorována pravidelně.
Přípravy na rekonstrukci katedrály Notre-Dame začaly. Francie vybrala prvních osm dubů na krovy
Číst článek
Policie na základě posudku regionálního střediska ministerstva zdravotnictví (ARS) zakázala před Notre-Dame pohyb vozidel a osob. Uzavírka bude zrušena, jakmile bude nádvoří vyčištěno a „všechny naměřené hodnoty se vrátí na dostatečně nízkou úroveň“, uvedla policie.
Dozvuky požáru
Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.
Během požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním. Otrava olovem může mít pro lidi, zejména děti, závažné zdravotní následky. Tento kov poškozuje centrální nervovou soustavu, může také poškozovat ledviny.