Podnikání za války. Loni ukrajinský pivovar vyráběl Molotovovy koktejly, teď financuje drony

Podnikatelé na Ukrajině se musí vypořádat s nestálou bezpečností situací, odchodem pracovníků na frontu a propadem zisků. I přesto v zemi za poslední rok a půl výrazně vzrostlo tzv. společensky odpovědné podnikání. Podle dubnového průzkumu kyjevské společnosti Adventer Group až 90 procent podnikatelů ze svých výdělků podporuje armádu nebo přispívá na humanitární a dobrovolnickou činnost.

Od zpravodaje z místa Lvov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vařit pivo není nikdy složité, ale prodávat ho je teď mnohem větší výzva,“ vypráví spolumajitel pivovaru Pravda ve Lvově Jurij Zastavny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Patrika Saláta

„Náš byznys se propadl o 40-50 procent, stále si ale nemůžu stěžovat. Lidé v Charkově nebo Nikopoli jsou každý den bombardovaní, v porovnání s nimi tady vlastně žádný problém nemáme,“ doplnil pivovarník.

I přes propad tržeb se pivovar ve Lvově snaží zapojit do různých aktivit na podporu armády. Hned na začátku války jeho pracovníci vyráběli tzv. Molotovovy koktejly. Teď ze svých výdělků podnik financuje výrobu speciálních dronů.

„Když jsme s tím začínali, tak jich měli vyrobených 37, teď už jich je mnohem víc a my jsme financovali hned polovinu těchto dronů. Z toho mála, co jsme zvládli vydělat,“ přibližuje Radiožurnálu Zastavny.

Podnikatelé se přizpůsobili

2:11

'Dám si malého Trumpa.' Lvovský pivovar uvařil speciál, který se obouvá do amerického prezidenta

Číst článek

Podobně část svých zisků na pomoc armádě dává také investiční společnost Dragon Capital, kterou na Ukrajině spoluzaložil Čech Tomáš Fiala.

„Ukrajina nejvíc potřebuje pomoc armádě. Za poslední rok a půl jsme na to utratili mnoho milionů dolarů,“ popisuje.

Některé vojenské vybavení navíc firmy spadající pod Dragon Capital začaly samy vyrábět. „Na začátku války jsme vyrobili tisíce neprůstřelných vest,“ říká Fiala.

Podle českého podnikatele se místní dokázali rychle přizpůsobit nové situaci a pokračovat ve svém byznysu i ve válečných podmínkách: „Podnikatelé jsou na to zvyklí a podnikají, většinou s malým ziskem.“

OVĚŘOVNA: Utajený bratranec premiéra Fialy? Ne, miliardový jmenovec není s předsedou vlády příbuzný

Číst článek

Například červnový průzkum ukrajinského centra pro hospodářskou strategii ukazuje, že mezi podnikateli roste optimismus s ohledem na budoucnost. Navzdory potížím kvůli válce chtějí svůj byznys rozvíjet více než tři čtvrtiny respondentů.

Také Fiala tvrdí, že plánuje na Ukrajině dál investovat: „Za poslední rok jsme tady na Ukrajině investovali, protože si myslím, že to má smysl a že to bude výhodné.“

Podle Mezinárodního měnového fondu ukrajinská ekonomika ukazuje větší odolnost, než se očekávalo. A navzdory válce by se letos mohla vrátit k mírnému růstu v rozmezí jednoho až tří procent.

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme