V Evropě řádí bouře Ciarán. Vítr dosáhl rychlosti až 207 kilometrů v hodině, zemřelo nejméně sedm lidí
K evropské pevnině dorazila bouře Ciarán, poryvy větru v Bretani na severozápadě Francie v noci na čtvrtek místy dosáhly rychlosti až 207 kilometrů v hodině, informují meteorologové. Kvůli pádům stromů zemřelo už nejméně sedm lidí. Tlakovou níži doprovází silný nárazový vítr o rychlosti až kolem 110 kilometrů za hodinu. Kvůli počasí se zrušily stovky letů.
Výrazně omezená je trajektová doprava přes Lamanšský průliv, přístav v anglickém Doveru zastavil veškerou dopravu a tvoří se tam dlouhé kolony především nákladních aut, píše BBC News. Na jihu Anglie platí povodňové výstrahy.
Ve Francii meteorologové dopoledne snížili výstrahu před silným větrem, třetí stupeň ze čtyř zůstane v platnosti na severozápadním a jihovýchodním pobřeží země a také na Korsice nejméně do čtvrtečních 20.00.
Francouzský departement Finistère načas vydal zákaz používání silnic kvůli popadaným stromům a elektrickému a telefonnímu vedení v důsledku silných poryvů větru. Bez elektrického proudu je zhruba 1,2 milionu domácností ve Francii, více než polovina z toho v Bretani, píše Le Figaro.
Ve Finistère podle stanice BFMTV u pobřeží zaznamenali vlnu vysokou 21 metrů. Hasiči už mají za sebou stovky zásahů a v oblasti bylo předem evakuováno 43 rodin.
V Brestu, největším městě departementu, vítr v noci porazil jeřáb a s rychlostí 156 kilometrů v hodině překonal 36 let starý rekord. Na sociálních sítích se objevuje řada videí z noci, na kterých jsou vidět popadané stromy ve městě.
Situace v Británii
Bouře na britských ostrovech Guernsey a Jersey v Lamanšském průlivu poblíž Francie bude podle očekávání nejhorší za posledních 36 let, píše stanice BBC. Na ostrovy nelétají letadla.
Na Jersey jsou zavřené přímořské silnice a neotevřely ani školy. Podél jižního pobřeží ostrova je rozmístěných na 200 tunových pytlů s pískem.
Úřady na ostrově i na sousedním Guernsey žádají místní, aby nehromadili potraviny ze supermarketů. Meteorologové naměřili na Jersey poryvy větru o rychlosti až 148 kilometrů za hodinu a 124 kilometrů za hodinu na Guernesey. Podobně silný vítr vane i v okolí Doveru.
Hurikán Otis zdevastoval pobřeží Mexika. Zanechal za sebou 43 obětí a rozsáhlé materiální škody
Číst článek
Kvůli očekávaným prudkým nárazům větru byla zastavena lodní doprava mezi Severním mořem a řekou Westerschelde na jihozápadě Nizozemska. Nevyplouvají ani některé trajekty na ostrovy v pobřežním Waddenském moři.
Nizozemská meteorologická služba vyhlásila druhý nejvyšší, oranžový, stupeň varování pro jihozápadní provincii Zeeland a regiony na severomořském pobřeží. Meteorologové tam varovali před nárazy větru až o rychlosti 110 kilometrů za hodinu. V oblasti zůstaly preventivně zavřené některé školy.
V Nizozemsku byly podle DPA kvůli bouři Ciarán zrušeny i stovky letů, oznámil ve čtvrtek podle DPA mluvčí amsterodamského letiště Schiphol. Cestující se musejí připravit i na zpoždění. Přerušeno bylo také železniční spojení s Paříží.
Orkánová níže zasáhla podle DPA v noci na čtvrtek také Belgii, kde si vynutila omezení dopravy a četné zásahy hasičů. Od půlnoci byla zastavena doprava v přístavu města Gent a některé lety do Antverp a v opačném směru byly odkloněny na bruselské letiště. S tím se počítá i v pátek, pokud vítr nepoleví.
V Belgii platí druhý, nejvyšší stupeň výstrahy ve čtyřech z deseti provincií. Nejsilnější poryvy větru o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu v zemi očekávají mezi polednem a 14.00, píší belgická média.
Oběti
Bouře si vyžádala už tři oběti. Ve čtvrtek zabil vyvrácený strom na kopci Rammelsberg v severní části Německa mladou ženu. Informovala o tom agentura DPA, která se odvolává na hasičský sbor v dolnosaském Goslaru.
Žena byla na Rammelsbergu, vysokém přes 600 metrů, v doprovodu svých dvou dětí a manžela, když jí padající strom způsobil smrtelná zranění. Záchranáři už ji nedokázali oživit.
Severní Evropa se připravuje na lijáky. Nepojedou některé trajekty, lidé budují bariéry proti záplavám
Číst článek
Podle německých hasičů je bouře, označovaná v Německu jako Emir, výrazně silnější, než se čekalo. Německá meteorologická služba vydala varování před bouří zejména pro části pobřeží Severního moře. Také u Baltského moře fouká silný vítr.
Další strom vyvrácený v důsledku bouře Ciarán zabil jednoho člověka ve městě Venray na jihovýchodě Nizozemska, uvedla na síti X místní policie. Na několika dalších místech padající stromy lidi zranily, mimo jiné jednu ženu v Haagu. Jinde zasáhly padající větve a stromy cyklisty.
Také v Belgii se odehrálo podobné neštěstí, když strom v parku ve městě Gand spadl na dva lidi a jednoho z nich zabil. Druhému zlomil nohu, uvedla ve čtvrtek místní policie podle deníku Le Soir, podle něhož byl dotyčný mrtvý už při příjezdu záchranářů. Místní pořádkové síly vyzvaly obyvatele, aby se vyhýbali parkům a hřbitovům.
Jednu oběť má Ciarán i ve francouzském departementu Aisne, na kamion tam spadl strom a řidič nehodu nepřežil, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče.
Problémy s elektřinou
V Británii celkem zavřelo nejméně 300 škol, z toho nejvíce v hrabstvích Devon a Cornwall na jihozápadním cípu Anglie, kde je také značně omezená železniční doprava a 7000 domácností jen v Cornwallu je bez proudu.
Společnosti Southern, Gatwick Express a Thameslink, které zajišťují vlakovou dopravu jižně od Londýna, cestující požádaly, aby pokud možno pracovali z domova.
Britská média si všímají i důsledků bouře na přípravu čaje. Po průchodu bouře klesl tlak o 24 milibarů a s hodnotou 952 milibarů je v Anglii na historickém minimu pro listopad.
Takto nízký tlak například znamená, že bod varu vody se sníží přibližně o jeden stupeň, a proto si lidé mohou všimnout, že jejich konvice vaří o něco rychleji. „Ale bude váš šálek čaje chutnat stejně dobře?“ ptá se Sky News.
Silný vítr hlavně na pobřeží vane kvůli bouři také ve španělské Galicii. Sever Španělska se potýká s výpadky proudu, popadané stromy narušily železniční dopravu, píše AFP. Agentura ANSA varuje, že večer by mohla bouře dorazit do severní Itálie.
Závěr týdne bude větrný a deštivý i v České republice. Ve čtvrtek může vítr ve východní polovině území v nárazech dosáhnout rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu. Slábnout začne až v pátek, uvedli meteorologové. O víkendu už by mělo foukat mírněji.