Pokračování oprav katedrály Notre-Dame. Záchrana majestátního kříže trvala 1000 hodin

Pařížská katedrála Notre-Dame se bude už za pár dnů znovu pyšnit majestátním křížem. Je vysoký 12 metrů a váží přes tunu a půl. Jde o jediný prvek střechy, který se zachoval po požáru katedrály před pěti lety.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála se má veřejnosti znovu otevřít 8. prosince

Pařížská katedrála Notre-Dame | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Představte si skoro dvě tuny, které padají k zemi. Kov byl rozpálený ohněm ze střechy. Pádem se celý kříž výrazně zdeformoval. Když jsme ho dostali, tak to byla jedna velká skládačka,“ popisuje Alexandre Gury. Vede řemeslnou dílnu, která opravovala kříž katedrály Notre-Dame.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z oprav katedrály Notre-Dame

Kovový kolos tvoří přes sto dílů. Některé z nich měří i sedm metrů a váží přes 120 kilogramů. Každou součástku museli řemeslníci ručně opravit pomocí kladiva a kovadliny.

„Ta práce byla výjimečná velikostí kříže. Některé díly jsou opravdu monumentální. Představte si, že máte v dílně kříž, který váží skoro dvě tuny a měří skoro 14 metrů. Každá součástka vyžaduje hodně práce,“ říká Gury.

Kovář Quentin | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

V dílně pracuje u rozpálené pece kovář Quentin. „Díly, které byly hodně poškozené, jsme museli opravovat za tepla, rozžhavené. Nejsložitější bylo, aby do sebe všechny díly zapadly. Když se podíváte pozorně na ten kříž, tak zjistíte, že jeho strukturu tvoří devět hlavních prutů, které drží takové prstence. Nemáte právo na chyby, všechno musí sedět i kvůli silnému větru, který fouká na střeše,“ upozorňuje.

Složité opravy

Kříž katedrály navrhl francouzský architekt Viollet-le-Duc v 19. století. Řemeslníci při opravě kříže vycházeli z jeho nákresů a z archivů. Opravy trvaly 1000 hodin. Díky tomuto vypětí se ale podařilo zachránit jediný prvek střechy.

Opravený majestátní kříž | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Kříž úzké věžičky z 19. století, která spadla při požárů, je úplně nový. Ten už nebylo možné zachránit. Tento kříž měl ale štěstí v tom, že nespadl na klenbu katedrály, ale přímo na zeď, která podepírá střechu. Ve výsledku bylo možné tento kříž opravit. Je dojemné znovu vidět tento symbol katedrály, který navrhl architekt Viollet-le Duc a který se podařilo zrekonstruovat v původní podobě,“ popsal Radiožurnálu architekt Philippe Villeneuve, který dohlíží na opravu Notre-Dame.

Otevření koncem roku

„Katedrála Notre-Dame je duší Francie. Lidé k ní mají vztah, ať už jsou věřící, nebo ne. Myslím, že je v ní něco velmi silného a zároveň tajemného. Možná to je tím, že umění a literatura ještě posílily obraz Notre-Dame. Mám na mysli třeba Victora Huga, ale i mnoho dalších. Možná je to ale taky tím, že katedrála Notre-Dame představuje globální symbol,“ uzavírá rektor Notre-Dame Olivier Ribadeau-Dumas.

Jako první práh nově zrekonstruované katedrály překročí v listopadu průvod se sochou Madony s dítětem ze 14. století. Začátkem prosince pak v katedrále budou sloužit první bohoslužbu od požáru před pěti lety.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme