Nejasný vítěz v Polsku. Podle odhadů vyhrálo Právo a spravedlnost v regionech, opozice bere největší města
Podle odhadů výsledků vede po nedělních místních a regionálních volbách v Polsku vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) se 32,3 procenty. Liberální opozice má v regionálních zastupitelstvech nakročeno k zisku 24,7 procenta a její kandidát Rafał Trzaskowski zřejmě již v prvním kole vítězí v souboji o post primátora Varšavy se ziskem 54,1 procenta. Údaje získané při odchodu voličů z volebních místností zveřejnila agentura Ipsos.
Poláci v neděli volili své zastupitele, starosty a primátory v ovzduší napětí mezi vládnoucími konzervativci a centristickou opozicí. Eurokritickou formaci PiS, jejíž vláda je ve sporu s Evropskou komisí zejména kvůli reformě soudnictví, podle agentury Reuters zřejmě výsledky hlasování značně povzbudí. V minulých regionálních volbách dostala necelých 27 procent hlasů.
Začátek konce Kaczyńského, anebo opozice? Poláci po třech letech volí, vybírají zastupitele a starosty
Číst článek
Předseda PiS Jarosław Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki zveřejněné odhady výsledků uvítali. Podle Kaczyńského jsou dobrým východiskem pro celostátní volby v příštím roce.
„Vyhráli jsme, a to je dobré znamení do budoucna, zvláště pro parlamentní volby,“ řekl Kaczyński ve volebním štábu strany těsně po zveřejnění exit polls.
Bitvu o metropoli vyhrála opozice
Volební účast byla podle odhadů na polské poměry vysoká: 51,3 procenta. V místech, kde se v neděli nerozhodne o nových starostech a primátorech, čeká voliče druhé kolo hlasování 4. listopadu.
V tvrdém souboji o Varšavu slaví triumf podle prvních odhadů opozice, která vládu v metropoli obhajovala. Prosadil se tam Rafał Trzaskowski, kandidát Občanské platformy, která spolu s formací Moderní tvoří koalici středových opozičních stran. Se ziskem 54,1 procenta překvapivě už v prvním kole poráží svého rivala z PiS Patryka Jakého.
Občanská platforma ale zaznamenala úspěch i při volbě primátora Lodži a Poznani, kde její kandidáti podle odhadů uspěli už v prvním kole. V řadě dalších velkých měst pak postupují do druhého kola z prvních pozicí.
V regionech mohou vzniknout koalice proti PiS
Strana PiS se dostala k ústřední moci v roce 2015, od té doby vládne s pohodlnou většinou na celonárodní úrovni. Vynesly ji tam sliby sociálních reforem, sociálního konzervatismu, zvýšení přídavků pro rodiny s dětmi a posílení úlohy státu v ekonomice. PiS zůstává široce populární, navzdory domácím i zahraničním obviněním z posunu k autoritářské vládě.
Odposlechy z varšavských restaurací. Morawieckého ohrožují pět let staré nahrávky, nervózní je i opozice
Číst článek
Hodnocení odhadů polských voleb se liší. Někteří komentátoři odhadují, že by Kaczyńského strana mohla po svém nedělním volebním posílení převzít vládu v dalších vojvodstvích a tím posílit svou moc i na lokální úrovni. Dosud totiž měli vládní konzervativci absolutní většinu pouze v jediném ze 16 regionálních parlamentů.
Záleží ale na oficiálních výsledcích voleb, které budou podle informací Státní volební komise známy nejdříve v úterý večer. Ve většině krajských zastupitelstvech může být opozice schopna složit koalice proti PiS.
V regionálních volbách totiž výrazně uspěla agrární Polská lidová strana, která s Občanskou platformou tvoří v některých regionech koalice nyní a vláda s ní v koalici na celostátní úrovni v letech 2007-2015.
Překvapivý je neúspěch levicových stran, kterým průzkumy přisuzovaly vyšší zisky.