Rozdělené Polsko. Druhé kolo mezi Trzaskowským a Nawrockým bude velmi těsné, míní politolog Lebduška
Poláky zřejmě čekají dva týdny mimořádně intenzivní kampaně. Do druhého kola prezidentských voleb postoupil kandidát vládní koalice a varšavský primátor Rafal Trzaskowski s náskokem necelých dvou procent na svého konzervativního soupeře Karola Nawrockého, kterého podporuje opoziční Právo a spravedlnost (PiS). „Rozdíl je velmi malý a dá se očekávat, že velmi malý bude i v druhém kole,“ předpovídá politolog Michal Lebduška pro Český rozhlas Plus.
Šance obou kandidátů jsou podle politologa 50:50 a bude záležet na tom, jak se zachovají voliči neúspěšných kandidátů. Krajně pravicoví politici Slawomir Mentzen a Grzegorz Braun dohromady získali 22 procent hlasů, jejich podporovatelé se ovšem rekrutují z lidí, kteří jsou unavení střídáním vlád Občanské platformy a PiS.
Nawrocki se tvrdě vymezuje vůči současné polské vládě a svého protikandidáta vykresluje jako loutku premiéra Donalda Tuska. Sám se pak hlásí k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, se kterým se počátkem května setkal.
„Byly z toho fotky, kde se prezentoval jako velký státník schopný jednat i s takovými hráči. Tohle ale spíš funguje na skalní voliče PiS a otázkou je, do jaké míry mu to může pomoci v druhém kole. Polsko je velmi proamerické, ale Trump je vnímám relativně negativně. Podle průzkumu 55 procent Poláků nevěří, že by jim pomohl v případě eskalace konfliktu s Ruskem,“ uvádí.
Radikální alternativa
Lebduška upozorňuje i na generační zlom, kdy kandidáty obou velkých stran volí zejména lidé nad 50 let, zatímco ti mladší se snaží hledat alternativu.
Druhé kolo prezidentských voleb v Polsku rozhodne krajní pravice. Vládní koalice je v ohrožení
Číst článek
„V politice vlastně nezažili nic jiného a do velké míry je to unavuje. Ti nejmladší jsou, jak to tak bývá, nejradikálnější. Alternativou je krajní pravice i liberální levice, kterou volí především mladí lidé z velkých měst,“ dodává.
Navzdory velké politické polarizaci ale v řadě otázek v polské společnosti i mezi oběma hlavními kandidáty panuje shoda, například pokud jde o otázky bezpečnosti, posilování výdajů na obranu nebo vojenskou podporu Ukrajiny, ale méně už pokud jde o třeba o vztah k ukrajinským uprchlíkům.
„Odpor k Rusku je citelný na všech stranách spektra. Kandidáti se víceméně shodují také v ekonomických tématech, možná s tím rozdílem, že PiS sází na velké infrastrukturní projekty, které začaly za jejích vlád, ta současná ale ve většině věcí pokračuje,“ shrnuje.
Poslechněte si celý díl pořadu Interview Plus ze záznamu v úvodu článku.