Premiéři Řecka a Turecka projednávali zeď proti imigrantům
Řecký a turecký premiér se sešli v tureckém městě Erzurum. Řecký ministerský předseda Jorgos Papanderu přijel na pozvání jako host 3. ročníku konference tureckých velvyslanců. Nejočekávanějším tématem setkání je plánované postavení zdi proti imigrantům z východu na turecko-řecké hranici.
Podle spolupracovnice Rádia Česko v Turecku Julie Urbišové obě strany potvrdily, že téma imigrace se dostane do rozhovorů premiérů.
„Turecko už dříve řeklo, že toleruje snahy Řecka o postavení zdi, protože to je způsob, jak chránit svou hranici a své obyvatele, ale turečtí politici se ohradili proti kritice, že Turecko proti nelegálním imigrantům nedělá dostatek. Zdůraznili, že pokud se zeď postaví, může se vlna přesunout jinam,“ říká Urbišová.
Na schůzce se mělo jednat o případném konkrétním provedením plánu, například kde přesně by měla zeď stát, jak dlouhá by měla být a podobné detaily. Zatím ale neproběhla tisková konference, na které by premiéři tyto podrobnosti potvrdili.
Řeckého premiéra pozval turecký předseda vlády Erdogan jako zvláštního hosta konference tureckých velvyslanců. Pozvání bylo podle Julie Urbišové přátelské.
„Turecký premiér se před dvěma měsíci zúčastnil konference o změnách klimatu v Athénách a teď na oplátku pozval svůj řecký protějšek na konferenci velvyslanců,“ přibližuje vztahy premiérů Urbišová.
Fakt, že Papandreu pozvání přijal, bere Turecko pozitivně a do médií i do zahraničí hlásá, že návštěva na konferenci velvyslanců podle tureckých politiků ukazuje na mimořádně dobré vztahy obou zemí.
Řecko a Turecko mají mnoho nevyřešených sporů
Realita je ale podle Urbišové trochu jiná, protože obě země mají mezi sebou mnoho nevyřešených témat, ale schůzka, která proběhla ráno při pracovní snídani, naznačuje určitou snahu o urovnání sporů.
„Odhadovalo se, že premiéři budou diskutovat o dalších regionálních problémech, jako jsou požadavky o odškodnění řeckých obyvatel řecké části Kypru nebo neustálé problémy v Egejském moři s jeho rozdělením, a nebo také překračování řeckého vzdušného prostoru tureckými letadly,“ upřesňuje Urbišová.
Novináři předem zdůrazňovali, že půjde o přátelské setkání, tedy že to nebude typická diplomatická schůzka premiérů, na které by se řešily zásadní spory.
„Z tureckých médií je jasné, že jsou oba muži velmi pozitivně naladěni. Erdogan při otevírání zimního stadiónu prohlásil, že si přeje, aby byly s dobrým sousedem pokračovaly dobré vztahy bez hádek a sporů, a aby se Egejské moře stalo konečně mořem míru a ustaly spory,“ dodala Urbišová.