Prezident Abcházie rezignoval. Ozbrojení přívrženci opozice předtím obsadili prezidentskou kancelář

Parlament separatistické Abcházie, která se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie, přijal demisi stávajícího prezidenta Raula Chadžimby. Následně poslanci jednomyslně schválili, aby prezidentovy pravomoci vykonával předseda vlády Valerij Bganba. Nová hlava neuznávaného státu má vzejít z prezidentských voleb, vyhlášených na 22. března.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Abcházie Raul Chadžimba

Prezident Abcházie Raul Chadžimba | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Chadžimba tvrdí, že odstoupil výlučně proto, aby zabránil krveprolití, a že se ještě nerozhodl, zda bude v březnu znovu kandidovat. Spolu s prezidentem odstoupil i viceprezident.

O vyhlášení nových voleb rozhodla v neděli ústřední volební komise. Stalo se tak poté, co nejvyšší soud na základě stížnosti opozice zrušil výsledky voleb z loňského září. K rozhodnutí zřejmě přispěla i skutečnost, že přívrženci opozice po demonstracích v Suchumi obsadili prezidentskou kancelář, kde se ozbrojili z místní zbrojnice.

Vojenské základny

Separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie se s ruskou pomocí na začátku 90. let odtrhly od Gruzie. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Příkladu Moskvy následovaly ještě Venezuela, Nikaragua, Nauru a nakonec i Sýrie. Oba separatistické regiony představují asi 20 procent území Gruzie. Po ukončení konfliktu v nich Rusko zřídilo stálé vojenské základny. Tbilisi označuje obě provincie za území okupované Ruskem.

Putin podepsal smlouvu o modernizaci ozbrojených sil Abcházie. Vojenskou techniku zaplatí Moskva

Číst článek

Loni v září se ve druhém kole abcházských prezidentských voleb rozhodovalo mezi Chadžimbou a opozičním kandidátem Alchasem Kvicinijou. Výsledek v podobě znovuzvolení Chadžimby pak odmítl opoziční politik uznat.

Nadpoloviční většina

Prezidentem byl Chadžimba vyhlášen i přes námitky oponentů. Podle volební komise získal zhruba o 1000 hlasů více než jeho vyzyvatel. Komise současně odmítla žádost devíti stran a spolků prohlásit volby za neplatné, protože podle výsledků žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Tisíce lidí se sešly k demonstraci v gruzínském Tbilisi. Protestovaly proti prorusky naladěné vládě

Číst článek

Pro Chadžimbu podle těchto výsledků ve druhém kole hlasovalo 39 741 voličů (47,38 procenta z odevzdaných hlasů), pro opozičního politika 38 742 lidí (46,19 procenta).
Vyzyvatelem Chadžimby se měl stát společný opoziční kandidát Aslan Bžanija, ale ten musel být na jaře kvůli prudkému zhoršení zdraví hospitalizován v Moskvě. Opoziční politici a Bžanijovi příbuzní tvrdí, že mohl být otráven. Bžanija nyní prohlašuje, že v březnových volbách kandidovat bude.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme