Raketové útoky v pásmu Gazy neustaly, zastavit je mají jednání v Egyptě

Vzájemné letecké útoky mezi Izraelem a Palestinci v pásmu Gazy pokračovaly v noci i ráno, podle místních médií izraelské nálety zabily dalších devět Palestinců. Celkový počet palestinských obětí dosáhl 90, zhruba polovinu tvoří civilisté. V Izraeli palestinské rakety zabily tři civilisty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Muhammad Mursí jedná s vůdci Hamásu v prezidentském paláci v Káhiře

Egyptský prezident Muhammad Mursí jedná s vůdci Hamásu v prezidentském paláci v Káhiře | Zdroj: Reuters

Obyvatele několika izraelských měst poslaly sirény nad ránem opět do krytů. Situace je vyhrocená na obou stranách hranice – už několik dní nefungují školy a je nebezpečné pohybovat se po ulicích.

Podle průzkumu veřejného mínění podporuje v Izraeli asi 90 procent obyvatel izraelské útoky v Gaze. Včera ovšem dostaly sympatie Izraelců s vládním postupem velkou ránu, když armáda při chybném útoku na jeden palestinský dům zabila 12 civilistů včetně 4 malých dětí. Hamás už za incident slíbil pomstu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění šestého dne a noci v Izraeli popisoval v Ranním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček popisuje neustávající raketové útoky přímo z hranice mezi Izraelem a pásmem Gazy, z města Ašdod.

„Mluvil jsem dopoledne o příměří s izraelským ministrem veřejné diplomacie Yulim Edelsteinem, který říká, že jeho vláda má zatím dvě paralelní linie, které spolu nijak nesouvisejí, takže izraelská armáda dál útočí na Gazu, jako by se o zastavení konfliktu vůbec nejednalo,“ dodává Tureček.

Přesvědčení, že Izrael má právo se bránit, vyjádřil v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i český premiér Petr Nečas. Stejné stanovisko zastává americký prezident Barack Obama.

Káhira jako prostředník

Z egyptské metropole mezitím přicházejí zprávy o chystaném příměří. Podle neoficiálních informací Izrael požaduje například záruku patnáctiletého zastavení palestinských útoků a konec pašování zbraní do Gazy.

Od požadavku, aby Palestinci v Gaze úplně odzbrojili, prý židovský stát upustil.

Izraelci údajně dali Palestincům dva až tři dny na přijetí těchto podmínek, jinak prý na Gazu zahájí i pozemní útok.

Přehrát

00:00 / 00:00

O egyptských jednáních referoval ve Světě o osmé spolupracovník ČRo v Káhiře Štěpán Macháček a o izraelsko-palestinském konfliktu čechopalestinský politolog Šádí Shanaáh

Vyjednávači Hamásu zase chtějí mezinárodní záruky, že Izrael přestane zabíjet jejich vůdce a že izraelské námořnictvo už nebude střílet na palestinské rybáře.

Spojené státy, které se na jednáních podílejí, vyjádřily ochotu zaručit se za dodržování příměří ze strany Izraele. Podobnou záruku za palestinskou stranu by mohl poskytnout Egypt, který v probíhajícím ozbrojeném konfliktu zaujal roli prostředníka.

Palestince ovlivňují změny v arabském světě

„Hamás teď bude mít větší egyptskou podporu než v době Mubárakova režimu v jednáních vůči Izraeli,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček. Případný pozemní útok v Gaze by tak podle něho určitě výrazně zhoršil vztahy mezi Izraelem a Egyptem.

Podle politologa česko-palestinského původu Saadima Šanáha je problém politický a nemá vojenské řešení. Ani Hamás prý nemá zájem na vojenské eskalaci konfliktu, stejně jako všechny arabské státy – možná kromě Íránu a některých organizací, jako je Islámský džihád:

„Důležitým faktorem je totiž pro Hamás i veřejné arabské mínění, které Mubárak a další tehdejší vůdcové nebrali v potaz. Čeká proto na diplomatickou intervenci.“

Izraelské tanky jsou připraveny na hranici Gazy | Foto: Reuters

Šanáh zároveň upozorňuje na to, že Hamás má u Palestinců výsadní postavení. Snaha Mahmúda Abbáse o uznání palestinských území jako nečlenského pozorovatelského státu OSN už totiž podle nich ztratila na aktuálnosti.

„Spíše pokazují na to, že prezident Abbás, Fatah a vůbec palestinská autorita je nelegitimní, dlouho tam nebyly volby a nemají žádnou strategii. Nic se neděje, izraelské osady se dále rozšiřují, okupace neskončila. Hamás ukazuje Palestincům, že nějakou vizi má, že se staví aktivně na odpor. Musíme znovu upozornit na to, že Hamás nemá status teroristické organizace v arabském světě, ale hnutí odporu.“

Pozemní operace v Gaze by znamenala novou válku, tvrdí francouzský ministr

Číst článek

Neoficiální jednání o příměří dnes do Káhiry přijíždí podpořit generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Štěpán Macháček, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme