Řecko se opět bouří proti škrtům, zemi ochromila generální stávka
Řekové znovu protestují proti vládním úsporným reformám, které by měl provádět kabinet kriticky zadlužené země výměnou za nezbytné zahraniční půjčky. Zemi dnes ochromila čtyřiadvacetihodinová generální stávka, v ulicích se očekávají desítky tisíc demonstrantů.
Dnešní generální stávku svolaly hned dvě největší odborové organizace v zemi, ADEDY a GSEE. Narušit by měla hlavně dopravu.
Do práce nepřišli dispečeři letového provozu, nevyjely ani vlaky a nevypluly lodě. Jen s velkými problémy funguje městská doprava v Aténách a v Soluni.
Zavřené zůstávají i školy, zdravotníci pak budou řešit jen akutní případy. Nevysílá ani státní televize, stávkuje aténská tisková kancelář. K protestům se dokonce připojili i někteří právníci.
Zadlužené Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur. Peníze se mu ale postupně vyplácí výměnou za plnění podmínek dohodnutého záchranného úvěru.
Na plnění podmínek teď v Aténách dohlíží i takzvaná trojka, tedy zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise.
Nové daně a škrty
Vládě se zatím nedaří při zavádění reforem získat na svou stranu veřejnost. Řekové kabinetu vyčítají, že navzdory slibům přichází s dalšími úspornými balíčky, a jejich příjmy se tak neustále snižují.
„Protesty se množí, protože reformy postihují celoplošně celou společnost. V mnoha případech poplatníci prohlašují, že nejsou schopni snášet zároveň snížení platů a důchodů a k tomu platit nově požadované daně,“ přiblížila z Atén nálady Řeků spolupracovnice Radiožurnálu Věra Čolasová.
Dalším nepopulárním opatřením je zavedení takzvaných pracovních záloh, čímž se má snížit počet státních zaměstnanců ve státním sektoru.
„Všechna tato opatření vyvolávají odmítavé postoje a demonstranti se obracejí jak proti vládě, tak proti trojce,“ dodává Čolasová.