Jak rychle se dostal Regeneron Trumpovi, mě překvapilo, říká biolog, který přípravek testoval

Český molekulární biolog a genetik Michal Gaži pracuje v americké laboratoři, kde se testují potenciální vakcíny a léky primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie covid-19 se na ni obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. „Ta práce se minimálně zdvojnásobila. Máme vybavení a laboratoř v nejvyšším stupni zabezpečení a také asi tři tisíce opic různých druhů,“ popisuje Gaži.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř, ilustrační foto

Gaži si myslí, že podání přípravku Regeneron právě americkému prezidentovi pomohlo lék zviditelnit (ilustrační foto) | Foto: Fakultní nemocnice Ostrava

„První, kdo se na nás obrátil, byla firma Regeneron s jejich monoklonálními protilátkami. Máme s ní dlouhodobou spolupráci. Druhá firma byli Pfizer/BioNTech a teď testujeme vakcíny pro Novavax,“ říká Gaži z texaského biomedicínského výzkumného institutu, který je jediným soukromým neziskovým zařízením pro výzkum infekčních nemocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Studia Leonardo je český molekulární genetik Michal Gaži

Právě přípravek od firmy Regeneron dostal i tehdejší americký prezident Donald Trump poté, co sám onemocněl covidem. „Byli jsme z toho sami překvapeni. Dělali jsme studii, viděli jsme, že to funguje. Ale že jsme si pak ve zprávách přečetli, že prezident si nechal naordinovat kromě jiného Regeneron, to nás překvapilo,“ vzpomíná a připouští:

„Byli jsme hrdí, že jsme součástí toho vývoje, ale abych byl upřímný, taky nás překvapilo, jak rychle se to k prezidentovi Trumpovi dostal. Hlavní zodpovědnost byla na jeho lékařích.“

Gaži si myslí, že podání přípravku Regeneron právě americkému prezidentovi pomohlo lék zviditelnit. 

„Na druhou stranu se mi přístup prezidenta Trumpa tak úplně nelíbil, jak tu nemoc zlehčoval. Ano v prvních fázích pandemie, kdy se snažil nevyvolávat paniku a lidi uklidňovat. Ale později už mi přišlo, že by bylo lepší nechat o tom informovat vědce a lékaře a nezlehčovat to.“ 

Jak se testují léky a vakcíny na zvířatech? V čem se liší testování přípravků na covid-19 a na jiné nemoci? Michala Gaži se ve Studiu Leonardo ptá Eva Kézrová, poslechněte si celý pořad. 

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme