V Turecku zatkli starostu Istanbulu. Je významným oponentem Erdogana v prezidentských volbách
Turecká policie ve středu zatkla přes stovku lidí, včetně starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua, který je předním opozičním politikem a dlouholetým kritikem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Imamoglu čelí obvinění z korupce, podvodu, napomáhání teroristické organizaci a vedení zločinecké organizace. Podle agentury AP úřady také omezily přístup k sociálním sítím, uzavřely několik silnic v okolí Istanbulu a do neděle tam zakázaly demonstrace.
Imamoglu jakékoli obvinění odmítá. Předtím na sociální síti X uvedl, že před jeho domem jsou stovky policistů a že se nevzdá. „Spoléhám na náš národ,“ řekl podle agentury AFP.
Převratná změna v Turecku. Příměří se Stranou kurdských pracujících je reálné, říká odbornice
Číst článek
Podle stanice CNN-Türk policie prohledávala jeho dům. Prokuratura podle agentury AP vydala zatykače na přibližně 100 osob, mezi nimiž jsou podle agentury Reuters novináři a podnikatelé.
„Čelíme velké tyranii, ale chci, abyste věděli, že se nenechám odradit,“ řekl Imamoglu na videovzkazu zveřejněném na sociálních sítích. Vládu obvinil, že si „uzurpuje vůli“ lidu.
Obvinění zahrnují i korupci v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek istanbulskou radnicí. Imamoglu a dalších několik osob ale čelí i obvinění z terorismu a vazeb na Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara, EU i USA považují za teroristickou organizaci. PKK nicméně před necelými třemi týdny vyhlásila s okamžitou platností příměří.
Úřady také uzavřely několik silnic v okolí Istanbulu a na čtyři dny ve městě zakázaly demonstrace, píše agentura AP. Podle dat organizace Netblocks, která monitoruje přístup k internetu ve světě, již turecké úřady omezily přístup k několika sociálním sítím, včetně X, YouTube, Instagram a TikTok, píše Reuters.
Reakce na zatčení
Erdoganova kancelář odmítla kritiku související se zatčením Imamoglua jako „iracionální špinavou kampaň“, které se hlava státu bude bránit. Spojování Erdogana se zatčením Imamoglua odmítl jako „nepatřičné“ i ministr spravedlnosti Yılmaz Tunç, jenž zároveň kritizoval pouliční protesty, které se v této souvislosti v zemi odehrávají.
Přes 100 lidí přišlo protestovat podle Reuters před budovu policie v Istanbulu, kde je Imamoglu držen. „Zatkli ho neprávem, tak jsme ho přišli podpořit,“ řekl jeden z protestujících.
Agentura AFP popsala, že policie umístila bariéry v blízkosti Taksimského náměstí, kde se v minulosti konala řada velkých demonstrací. V roce 2013 se tam uskutečnily manifestace za demisi vlády, kterou tehdy vedl Erdogan ještě jako premiér, a které vláda brutálně potlačila. Podle AFP jsou nyní u náměstí policejní auta s vodními děly.
‚Pokus o puč‘
Nové syrské vedení může být ke Kurdům vstřícnější než Asad. Stojí totiž o podporu USA
Číst článek
Imamogluovo zatčení označila opozice i lidskoprávní organizace Human Rights Watch za politicky motivované. Krok kritizovala i německá a francouzská diplomacie.
Šéfka turecké pobočky HRW Emma Sinclairová-Webbová vyzvala k okamžitému propuštění istanbulského starosty a dalších osob zadržených při středeční razii. Zatčení označila za „flagrantní zneužití soudního systému“, vyšetřování je podle ní politicky motivované s cílem oslabit opozici.
Podle německého ministerstva zahraničí je zatčení istanbulského starosty „vážnou překážkou pro demokracii“ v zemi a součástí „řady zvýšených právních tlaků“ na Imamoglua. Podle francouzské diplomacie bude mít krok pro tureckou demokracii „pravděpodobně vážné důsledky“, uvedla agentura Reuters.
Imamoglu je jediným kandidátem v nedělních primárkách, ve kterých opoziční Republikánská lidová strana vybere svého kandidáta do prezidentské volby, která se v řádném termínu uskuteční v roce 2028.
V úterý Istanbulská univerzita oznámila, že Imamogluovi zneplatnila vysokoškolský diplom, čímž ho fakticky vyřadila z možnosti kandidovat v příštích prezidentských volbách. Podle tureckých zákonů je vysokoškolský diplom podmínkou pro kandidaturu ve volbách.
Zatčení Imamoglua kritizoval Özgür Özel, lídr největší turecké opoziční formace Lidová republikánská strana, jejímž je Imamoglu členem. Özel označil zadržení desítek lidí včetně Imamoglua a jeho spolupracovníků za „puč“.
„Čelíme pokusu o puč proti našemu příštímu prezidentovi,“ uvedl lídr Lidové republikánské strany, která měla v nedělních primárkách vybírat kandidáta do prezidentských voleb, jež se mají uskutečnit v roce 2028. Podle agentury AP se primárky, v nichž se očekávalo zvolení Imamoglua, po středeční razii zřejmě neuskuteční.
Strana kurdských pracujících vyhlásila s okamžitou platností příměří. S tureckým režimem bojovala 40 let
Číst článek
Kdo je Ekrem Imamoglu?
Nyní čtyřiapadesátiletý Imamoglu se stal starostou Istanbulu v roce 2019, kdy po dvou desetiletích sebral vládní straně vedení největšího tureckého města s asi 15 miliony obyvatel.
Erdoganova vláda se ho podle opozice dlouhodobě snaží odstavit od moci. Podle AFP je proti němu vedeno pět soudních řízení, z nichž dvě byla zahájena v lednu.
V jedné z kauz už Imamoglu dostal v roce 2022 jako trest i zákaz výkonu volených funkcí, ale zatím nepravomocně.
Šlo o obvinění z urážky volební komise, která v roce 2019 anulovala výsledek voleb starosty Istanbulu, v nichž překvapivě porazil kandidáta vládní strany. Imamoglu pak vyhrál i v opakovaném hlasování. Rozhodnutí komise anulovat výsledek Imamoglu označil za hloupé a poškozující mezinárodní pověst Turecka.