Odminovací robot Božena vydrží výbuch až devíti kilogramů TNT, říká český dobrovolník na Ukrajině
Ukrajina je dnes pravděpodobně nejzaminovanějším územím na světě. Prezident Volodymyr Zelenskyj odhaduje, že zaminovaná území pokrývají 170 tisíc kilometrů čtverečních. Pro představu – to je víc než dvojnásobek rozlohy Česka. Na osvobozených územích sice pokračuje odminování, kvůli nedostatku personálu i techniky je ale tempo odminovacích prací doslova hlemýždí.
„Nedávno jsme dokončili odminování víc než čtyř set hektarů polí, kam dopadaly rakety GRAD a kazetové miny. Místní zemědělci díky nám mohli vyjet do polí, zorat je a zasít obilí. Miny buď odvážíme, nebo je přivedeme k výbuchu na místě,“ vysvětluje zpravodaji Radiožurnálu velitel pyrotechniků v Chersonu kapitán Stěpanyč.
Jak probíhá odminování a čím může česko-slovenský tandem Ukrajině pomoci si můžete poslechnout v audiozáznamu reportáže stálého zpravodaje na Ukrajině Martina Dorazína.
„Tahle ženijní práce nám stačí nejméně na pět až osm let. Správně by se tím mělo zabývat ministerstvo pro mimořádné situace, ale nemají lidi. Mé skupině trvalo odminování těch čtyř set hektarů dva a půl měsíce,“ dodává.
Stěpanyč je v malé jednotce jediným profesionálním pyrotechnikem. Své lidi si musel vycvičit od nuly a všichni se vlastně učí za pochodu.
„50 až 60 procent min je sovětského nebo postsovětského původu a ty dobře známe. Narazili jsme ale i na úplně nové, vyrobené před několika lety v různých zemích. Některé jsme na vlastní oči viděli poprvé a museli jsme si je dohledat na internetu nebo se přeptat kolegů,“ vysvětluje pyrotechnik.
„V polích jsme našli miny s optickými nebo seizmickými čidly, ke kterým se nedá přiblížit, protože detekují člověka v okruhu do 120 metrů. Nechají vás přijít na 25 metrů a pak explodují. Takové miny se dají zneškodnit jenom odstřelovací puškou nebo AK-47,“ popisuje Štěpanyč.
Přiznává, že nedostatek moderní speciální techniky postup humanitárního odminování velmi zpomaluje.
Slovenský robot Božena
Ruční odminování je navíc extrémně nebezpečné. Česká organizace Team4Ukrajine proto shání prostředky na nákup odminovacích robotů.
„Jeden z nejlepších, co jsou k dostání, je slovenský robot Božena V, který dokáže za hodinu vyčistit až 5000 metrů čtverečních území. Člověk jinak dokáže ručně za celý den udělat jen několik metrů, když se zadaří. Riskuje ale, že ho ty miny zraní, “ říká příslušník aktivních záloh a člen Team4Ukraine Přemysl.
Právě Božena se do převážně rovinatého ukrajinského terénu hodí ideálně.
Ukrajina provedla menší, ale úspěšný protiútok u Bachmutu, píše americký institut
Číst článek
„Všechny stroje Božena jsou certifikované na to, že musí vydržet výbuch devíti kilogramů TNT. Klasická ruská protitanková mina má zhruba sedm kilogramů TNT, takže to vydrží bez problému. Díky tomu, že mají know-how a certifikaci, tak stojí před zdaněním půl milionů eur,“ vysvětluje.
Každý robot má zároveň výměnný nástavec na čele, který ho umožňuje přizpůsobit terénu.„Základní je rotor s řetězy, které má na konci kladívka, kterými přeorávají hlínu do hloubky 30 cm. A to stačí na 90 procent všech min,“ popisuje Přemysl.
Když narazí na protitankovou talířovou minu, tak ta buď exploduje, když ucítí robota se přibližovat, nebo je Božena ještě před výbuchem rozbije.
„Když tam je protipěchotní mina, tak ji většinou přivede k výbuchu. A protože obsahují pár desítek gramů TNT, tak to Boženě nic neudělá a může fungovat dál,“ vysvětluje.
Team4Ukraine mimo jiné spouští veřejnou sbírku, která se nazývá Dárek pro Putina. Ta si vzala za cíl vybrat 24 milionů korun, aby mohla Ukrajině opatřit dalšího podobného robota s veškerým příslušenstvím a i s jistou dopravou.
„Obnova Ukrajiny má několik fází. První je, že se vyženou ruští okupanti, druhá, že se vše odminuje a třetí je, že se znovu začne stavět infrastruktura, domy a že se zase začnou vybudovávat a obnovovat firmy a podobně. Bez toho, že se Ukrajina odminuje a vyčistí se od nevybuchlé munice, tak to prostě nepůjde,“ dodává Přemysl.