V Rusku odsoudili za fabulaci vojáka, který se přiznal k vraždě. Politik se špagetami na uších dostal pokutu

Ruský regionální politik, který v únoru poslouchal projev prezidenta Vladimira Putina se špagetami zavěšenými přes uši, dostal pokutu ve výši 150 000 rublů (asi 43 700 korun). Zároveň vojenský soud v Chabarovsku na východě Ruska vyměřil 5,5 roku podmíněně ruskému vojákovi, který se přiznal, že na Ukrajině zavraždil civilistu. Soud ale Frolkina nesoudil za vraždu, ale za šíření dezinformací o působení ruských sil v zahraničí.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský regionální politik Michail Abdalkin se podle soudu dopustil diskreditace ruské armády, když v únoru poslouchal projev prezidenta Vladimira Putina se špagetami zavěšenými přes ušiinformovalo na svých internetových stránkách Rádio Svoboda. Věšet někomu nudle na uši je ruským ekvivalentem českého idiomu věšet někomu bulíky na nos.

Ruský politik je obžalován z diskreditace armády. Poslouchal Putinův projev se špagetami na uších

Číst článek

Abdalkin, člen regionálního parlamentu za Samarskou oblast za ruskou komunistickou stranu, se při sledování Putinova skoro dvouhodinového proslovu natočil a video pak zveřejnil na sociálních sítích.

Jeho právník řekl, že se nedopustil žádného trestného činu, protože ve videu ani v komentáři k němu nemluvil o válce na Ukrajině ani o ruské armádě.

Soud si také neopatřil odborný posudek lingvisty, který by mohl najít případné důkazy o tom, že se Abdalkin ve svém videu skutečně vyjádřil hanlivě o ruské armádě. Proti rozsudku se hodlá odvolat.

Veřejná důtka

Politik už dříve řekl, že Putinův projev sledoval na žádost vedení komunistické frakce v regionálním parlamentu. Za jeho chování ho parlament potrestal veřejnou důtkou, jeho straničtí kolegové navrhli, aby byl vyloučen ze strany, a obrátili se na prokuraturu, aby posoudila jeho jednání.

26:12

Kreml už nechce zastrašovat, údery na opozičníky jsou přesně cílené, popisuje novinář Soukup

Číst článek

Putin ve svém projevu z 21. února obvinil z rozpoutání války na Ukrajině Západ, Rusko se ji podle něho snažilo zastavit. Prohlásil také, že ruská invaze na Ukrajinu byla vynucená.

Abdalkin v komentáři u videa, na němž se špagetami na uších prezidenta sledoval, napsal: „Plná podpora, naprosto souhlasím, skvělý výkon. Něco takového jsem za posledních 23 let neslyšel,“ uvedl také.

Krádež i vražda

Vojenský soud v Chabarovsku na východě Ruska vyměřil 5,5 roku podmíněně ruskému vojákovi Daniilovi Frolkinovi, který se přiznal, že na Ukrajině zavraždil civilistu.

Soud ale Frolkina nesoudil za vraždu, ale za šíření nepravdivých informací o působení ruských ozbrojených sil v zahraničí, uvedla ruská redakce BBC s odvoláním na reportéry přítomné v soudní síni. Obžaloba žádala Frolkina zavřít na šest let do vězeňského tábora.

OBRAZEM: Rok války na Ukrajině skrze objektiv. Masakr v Buče, zničená města nebo setkání politiků

Číst článek

Frolkin se loni v srpnu přiznal serveru Važnyje istorii, že se během bojů na Ukrajině dopustil krádeže a také zavraždil civilistu ve vsi Andrijivka u Kyjeva. Tu Rusové okupovali během loňského února a března, po vpádu na Ukrajinu, než se na jaře museli od ukrajinské metropole stáhnout.

Bývalý voják také vyjmenoval velitele, kteří opakovaně vydávali rozkazy k zabíjení civilních obyvatel.

Frolkin podle serveru sloužil u 64. motostřelecké brigády. Tato jednotka se podílela i na okupaci ukrajinského města Buča u Kyjeva. Když se svět dozvěděl o válečných zvěrstvech v tomto městě, které Moskva popírá, ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal 64. brigádu tím, že jí udělil čestný titul „gardová“.

Frolkin po návratu z Ukrajiny do vlasti odešel z armády. Na Ukrajině čelí Frolkin v nepřítomnosti obvinění z válečného zločinu, za což mu hrozí doživotí, dodala BBC.

mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme