Po stopách otravy Navalného. Agenti FSB, kteří mu byli v patách, se dopustili několika chyb

„Tvrdím, že za zločinem stál Putin…Hlavním faktem je novičok,“ uvedl v jednom z prvních rozhovorů po svém propuštění z berlínské nemocnice Charité přední kritik Kremlu Alexej Navalnyj. Podrobnosti kolem jeho srpnové otravy tento týden odhalil tým investigativních novinářů, kteří po detailní analýze mobilních a cestovních dat došli k závěru, že za útokem s největší pravděpodobností stojí agenti ruské tajné služby FSB.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navalnyj s rodinou na fotce z nemocnice.

Navalnyj s rodinou na fotce z nemocnice. | Foto: Instagram Alexeje Navalného | Zdroj: Reuters

Stejně jako mnohokrát v minulosti se i letos v srpnu vydal Alexej Navalnyj za voliči, aby je přesvědčil k hlasování pro kandidáta s největšími šancemi porazit stranu Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina. Srpnová cesta na Sibiř se ale pro populárního ruského bojovníka proti korupci málem stala osudnou.

Sankce za otravu Navalného? Nezbytnost, tvrdí experti. Jeho návrat by byl pro Putina nepříjemný

Číst článek

Poté, co během letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy ve čtvrtek 20. srpna zkolaboval, byl Navalnyj nejprve hospitalizován v nemocnici v Omsku. Vše nasvědčovalo možné otravě, tu ale ruští lékaři vyloučili. Odpovědi začaly přicházet až po jeho převozu do Německa, kde odborníci ukázali na otravu nervově paralytickou látkou novičok a stejný závěr v říjnu potvrdila také analýza provedená Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Detaily toho, co přesně se tehdy odehrálo a kdo za útokem na Navalného pravděpodobně stál, odkrývá závěr vyšetřování, do kterého se kromě novinářů investigativního webu Bellingcat zapojila také americká televize CNN, německý týdeník der Spiegel a ruský internetový portál The Insider. Výsledek jejich důkladné práce, kdy se dostali k datům z mobilních telefonů a srovnali je s uniklými databázemi, nejenže odkrývá sled srpnových událostí, ale i tváře předpokládaných pachatelů.

Podle zprávy Bellingcatu sledovali Navalného na cestách tři příslušníci ruské tajné služby FSB, kteří se specializují na práci s jedovatými látkami, a nejméně pět dalších jim poskytovalo podporu. Na tajnou operaci měl dohlížet plukovník Stanislav Makšakov, který dříve pracoval ve vojenském chemickém institutu ve městě Šichany, kde sovětští vědci vyvíjeli novou generaci nervově paralytických látek včetně novičoku.

Tým investigativních žurnalistů, podle nichž byla Navalného otrava schválena z nejvyšších míst v Kremlu, sestavil časovou osu srpnových událostí. Ukazují, jak komunikace mezi příslušníky FSB probíhala i to, kde pravděpodobní pachatelé udělali ty největší chyby, které nakonec přispěly k jejich odhalení.

Rezervace letenek

V příběhu otravy předního ruského opozičníka zprvu sehrála klíčovou roli trojice ruských agentů: Alexej Alexandrov, Ivan Osipov a Vladimir Panjaev.

Otrava Navalného? ‚Západ by mu měl poskytnout pomoc a sundat si růžové brýle,‘ říká odborník

Číst článek

Čtyřicetiletý Alexandrov, který vystupoval pod krycím jménem Alexej Frolov, v roce 2006 vystudoval medicínu a k řadám FSB se přidal v roce 2013. I druhý z lékařů, 44letý Ivan Osipov, si změnil příjemní na Spiridonov, jen třetí z mužů vystupoval pod vlastním jménem. Čtyřicetiletý Panjaev po letech u pohraniční jednotky FSB spoluzaložil firmu na výrobu antibakteriálních lamp a podle Bellingcatu žil „pravděpodobně náhodou“ ve stejném bytovém domě jako Navalnyj. Adresu si změnil až po srpnovém útoku.

Reportérka CNN ukázala fotografie agentů FSB Navalnému minulý týden na utajeném místě v Německu, kde se zotavuje z otravy. Ani jeden z nich mu nebyl povědomý. „Když se dívám na jejich obličeje, mám zvláštní pocit,“ říká Navalnyj. „Je děsivé, že mě sledovali tak dlouho.“

Letenky do Novosibirsku si agenti FSB zarezervovali podle Bellingcatu ve středu 12. srpna přesně ve 13.39 moskevského času. Věděli, že následující den do letadla nastoupí také blízká spolupracovnice Navalného Maria Pevčichová.

Vzhledem ke dřívějším zkušenostem a obavám o Navalného bezpečnost tým ruského opozičníka nechtěl, aby úřady věděly podrobnosti o jeho cestovních plánech, zpáteční letenky – ne z Novosibirsku, ale 300 kilometrů vzdáleného Tomsku – proto zarezervoval až 17. srpna. O několik minut později tak učinili podle novinářů i příslušníci FSB.

Stejně jako Navalnyj odletěli do Moskvy z Tomsku, ovšem až o den později, tedy 21. srpna, píše Bellingcat. Vraťme se ale zpátky na začátek.

První chyba FSB

Data z mobilních telefonů ukazují, že okamžitě po rezervaci letenek 12. srpna zavolal Osipov plukovníku Makšakovovi. Ten zase vytočil číslo Kirila Vasiljeva, šéfa Institutu kriminalistiky FSB, jehož součástí je podle novinářů i tajná laboratoř na výrobu chemických zbraní. V příštích několika hodinách pak proběhlo několik dalších hovorů mezi Makšakovem, třemi zmíněnými agenty a několika dalšími příslušníky ruské tajné služby.

Navalnému hrozí stíhání za výzvy k násilnému převratu. Může jít o signál, aby se do Ruska nevracel

Číst článek

Jedním z nich byl Michajl Švec, alias „Stěpanov“, dalším Alexej Krivošekov, který před nástupem k FSB v roce 2008 pracoval na ministerstvu obrany, a třetím bývalý zaměstnanec chemické vojenské jednotky Konstantin Kudrjavcev, vystupující pod krycím jménem Konstantin Sokolov. Ve spojení byli také s bývalým chirurgem a příslušníkem FSB Olegem Tajakinem, který celou akci z Moskvy koordinoval.

Zatímco Alexandrov, Osipov a Panjaev nastoupili 13. srpna ráno do letadla směřujícího z moskevského letiště Šeremetěvovo do Novosibirsku, Tajakin se vypravil ze své kanceláře na letiště Domodědovo.

Geolokační data z jeho telefonu ukazují, že na jednom z moskevských letišť zůstal až do 11.00, kdy se mělo odpíchnout od země letadlo s Pevčichovou. Nebyl ale jediným, kdo blízkou spolupracovnici Navalného sledoval. Ruská televize Ren odvysílala na podzim záběry, jak je Pevčichová sledována v podstatě celý tento den počínaje okamžikem, kdy ráno opustila moskevský byt.

Následující den, tedy v pátek 14. srpna, udělal Alexandrov jednu z prvních zásadních chyb. Přesně v 15.34 tomského času si na krátkou chvíli zapnul telefon, čímž odhalil svá data o poloze. V ten okamžik se nacházel poblíž hotelu, kde si Pevčichová zarezervovala pokoj. V následujících dnech se dále pohyboval v blízkosti hotelu, kam 14. srpna dorazil Navalnyj a zbytek jeho týmu.

Plastové lahve od vody, které tým Alexeje Navalného našel v jeho hotelovém pokoji. Na jedné z nich byly zjištěny stopy novičoku | Zdroj: Reuters

Druhá chyba, stejný agent

Analýza mobilních dat ukazuje i to, kdy spolu komando nasazené na Navalného nejvíce komunikovalo. Bellingcat upozorňuje na dva vrcholy „obzvlášť vysoké aktivity“ – večer 16. srpna a následně v noci na 19. srpna.

Snaha o doživotní imunitu vyvolává otázky o dalším osudu Putina. Pandemie je pro něj ‚černou labutí‘

Číst článek

První z exponovaných okamžiků se odehrál v době, kdy byl Navalnyj v Novosibirsku poslední den, 17. srpna pak společně se svým týmem strávil tři a půl hodiny na cestě do Tomsku, odkud se měl 20. srpna dostat zpátky do Moskvy. Tam už ale po kolapsu nedoletěl.

Druhý zmiňovaný vrchol komunikace mezi agenty ruské tajné služby se pak podle investigativců shoduje s dobou, během které byl přední kritik Kremlu v Tomsku nejspíše otráven.

Bylo přesně 21 minut po 20. hodině večerní, když Panjaev poslal svému nadřízenému Makšakovovi ten den již třetí, blíže neurčený text. Zhruba ve stejný okamžik se Navalnyj zrovna koupal v nedaleké řece, což během cest prý dělal běžně. Jeho hotelový pokoj mezitím zůstal celé dvě a půl hodiny bez dozoru.

Do hotelu Xander se Navalnyj vrátil kolem 23.00, kdy jeho spolupracovníci právě dojídali v hotelové restauraci Velvet večeři. O patnáct minut později si Navalnyj objednal na baru Bloody Mary, barman ho ale zaskočil slovy, že k přípravě koktejlu z vodky a rajčatového džusu nemá přísady, a místo toho mu nabídl jiný míchaný nápoj. Ten ale Navalnému nechutnal, po prvním doušku proto koktejl s názvem „Negroni“ odsunul. Je možné, že nápoj obsahoval jed, nepodařilo se totiž zjistit, kdy přesně k otravě došlo. Zhruba po čtvrt hodině odešel na pokoj, aby se vyspal.

Dřívější úspěchy Bellingcat

Bellingcat je nezávislá mezinárodní investigativní skupina, která na sebe v minulosti výrazně upozorila už vícekrát. Odhalili například jména agentů ruské rozvědky GRU, kteří otrávili Sergeje Skripala a jeho dceru v britském Salisbury. Skupina také odkryla jména pachatelů odpovědných za sestřelením letu MH17 nad Ukrajinou.

Přesně 48 minut po půlnoci udělal Alexandrov druhou zásadní chybu – znovu zapnul osobní telefon. Pouhá vteřina byla dost dlouhá na to, aby vyšetřovací tým Bellingcatu z jeho mobilních dat odhalil, že se v daný okamžik pohyboval jen kousek od hotelu Xander. 

Už během září přišel Navalného tým s informací, že k otravě opozičníka došlo v tomském hotelovém pokoji. Jeho spolupracovníci se rozhodli shromáždit všechny možné důkazy, včetně několika prázdných plastových lahví, které předali lékařům v Německu. Tamní odborníci pak na jedné z lahví našli stopy nervově paralytické látky novičok, analýza několika dalších laboratoří pak toto zjištění potvrdila.

Možností, jak by byl Navalnyj otráven, je podle toxikologů, které oslovila televize CNN, několik. Jed mohl být také v lahvi vody, mohl být nastříkán na povlečení, na ručník nebo vstříknut do šamponu. Podle expertů byl použitý nový druh novičoku, může trvat až 12 hodin, než začne působit na nervový systém. Pro útočníky je ovšem těžké odhadnout smrtelnou dávku. 

Let z Tomsku

Následující den ráno čekali kolegové na Navalného ve vstupní hale, zatímco před budovou už stálo připravené taxi. Navalnyj dorazil v 6.05, tedy o pět minut později, než se předchozí den domluvili. Nastoupil do auta a vyrazil směr letiště.

Západ nás má za barbary, odpovědí na sankce bude třetí světová válka, hlásají ruská státní média

Číst článek

Ve stejný čas poslal Krivošekov nadřízenému Makšakovovi textovou zprávu, ten zkontaktoval Tajakina, toho času doma v Moskvě. Zatímco si vyměnili ještě několik zpráv, z tomského letiště odstartovalo letadlo s Navalným směr Domodědovo. Asi půl hodinu poté se opozičníkovi udělalo zle. V křečích odešel na toaletu, krátce na to ale upadl do kómatu,

„Na začátku letu odešel na toaletu a nevracel se… Bylo mu opravdu špatně, křičel bolestí. Neřekli, co se mu stalo,“ popsal tehdy jeden ze spolucestujících Pavel Lebeděv.

„Šel jsem ke stevardovi a řekl jsem mu: ‚Byl jsem otráven a umřu‘. A pak jsem si lehl k jeho nohám, abych umřel. V ten moment jsem to věděl,“ vzpomíná pro CNN Navalnyj.

Kvůli kolapsu Navalného rozhodl pilot, že letadlo nouzově přistane v Omsku a čtyřiačtyřicetiletý opozičník skončil v péči tamních lékařů. „Zachránili mi život,“ říká Navalnyj. „Díky nim jsem pak dostal atropin (protijed, pozn. red.) a další léčbu. Připojili mě na dýchací přístroj.“

Dlouholeté úsilí FSB

Podle investigativních žurnalistů webu Bellingcat byl Navalnyj tajně sledován službou FSB už od roku 2017. Vše začalo v době, když přední kritik Kremlu oznámil záměr utkat se s Vladimirem Putinem v prezidentských volbách v roce 2018. Ruští agenti pak Navalného pronásledovali nejméně na 37 cestách.

Vyšetřování investigativců naznačuje, že první pokus o jeho otravu mohl proběhnout už v červenci letošního toku, když opoziční aktivista cestoval s manželkou Julijou do Kaliningradu. Navalného ženě se na výletě najednou udělalo zle a jen s vypětím sil se dovlekla do hotelu. Zotavila se, takže její stav nikdo nezkoumal. Podle Navalného mohlo jít o lehkou otravu. „Když na to zpětně vzpomínám, měla podobné příznaky,“ podotýká ruský opoziční vůdce.

Kreml ani tajná služba FSB na dotazy novinářů nijak nereagovaly, v minulosti ovšem jakékoli zapojení do Navalného otravy ruské vedení popíralo. Ruská média pak přišla s množstvím teorií, kdy a jak se mohl Putinův rival otrávit.

Reportérka CNN Clarissa Wardová v pondělí navštívila bytový dům, v němž bydlí Oleg Tajakin, který měl operaci z Moskvy koordinovat. Na otázku, zda jeho tým otrávil Navalného, překvapený muž nereagoval a raději zabouchl dveře.

Závěry Bellingcatu podle Navalného zjevně ukazují, že operace mohla proběhnout jen s osobním souhlasem Putina. „Vím, kdo mě chtěl zabít, vím, kde bydlí, kde pracují, znám jejich pravá jména, jejich přezdívky a mám jejich fotografie,“ uvedl ve videu zveřejněném na YouTube.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme