Šestnáct let po 11. září slaví Američané úspěchy v boji proti terorismu. Ten ale není u konce
Záběry unesených dopravních letadel, která v New Yorku narazila do věží Světového obchodního centra, obletěly celý svět. Od atentátů teroristické organizace Al-Káida v pondělí uplynulo 16 let. Jejich strůjce Usáma bin Ládin je po smrti a žádný další srovnatelný útok se teroristům v zemi nepodařilo provést. Ale jak připomíná americká televize CNN, zdaleka nelze říct, že by Spojené státy nečelily teroristické hrozbě.
Američané uctí památku obětí teroristických útoků podobně jako v minulých letech. Agentura Reuters očekává, že tisíce lidí v pondělí dorazí na místa atentátů. Kromě pomníku Ground Zero na Manhattanu, kde je plánovaná pietní akce a minuta ticha, to je také budova Pentagonu ve Washingtonu DC a město Shanksville v Pensylvánii, kde se do polí zřítil další s unesených letounů.
Další oběť útoku z 11. září 2001 má jméno. Experti muže identifikovali po 16 letech
Číst článek
Americká média s odstupem šestnácti let připomínají řadu úspěchů v tažení proti terorismu. Al-Káidě se jediný velký útok na Západě podařilo provést v Londýně v roce 2005 při atentátu na londýnské metro.
Bezpečnostní analytik CNN Peter Bergen připomíná, že Al-Káida i takzvaný Islámský stát utrpěly v poslední letech velkou porážku a koalice vedená Spojenými státy podle americké armády zabila na 60 až 70 tisíc radikálů IS. Spojené státy podle Bergena nemusí mít velké obavy z džihádistů, kteří se vracejí do USA z Iráku nebo Sýrie.
Podle dostupných údajů se zatím vrátilo jen sedm Američanů a nespáchali žádný atentát. Bergen, ale dodává, že velký problém jsou spíše takzvaní osamělí vlci, kteří se radikalizovali přes internet a inspirovali se propagandou takzvaného Islámského státu.
CNN uvádí s odvoláním na výzkum think-tanku New America, že od roku 2014 útočili džihádisté ve Spojených státech 7 krát a při atentátech zemřelo přes 70 lidí. Za posledních 16 let při teroristických útocích zemřelo přes 90 lidí. Z výzkumu také vyplývá, že za stejnou dobu zabili bezmála 70 lidí útočníci motivovaní radikálně pravicovou ideologií. Útočnici, které hrana ideologie „černošského nacionalismu“, zabili osm lidí.