Severní Korea pohřbívá Kim Čong-ila

Sníh a slzy doprovázely na dnešním pohřbu severokorejského diktátora. S Kim Čong-ilem, který zemřel 17. prosince, se na jeho poslední cestě hlavním městem Pchjongjangem loučily i statisíce truchlících lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev Kim Čong-ila v limuzíně značky Lincoln, která v roce 1994 vezla ostatky jeho otce Kim Ir-sena

Rakev Kim Čong-ila v limuzíně značky Lincoln, která v roce 1994 vezla ostatky jeho otce Kim Ir-sena | Zdroj: Reuters

Státní pohřeb začal v mauzoleu Kumsusan, bývalém paláci zakladatele KLDR Kim Ir-sena, který byl po jeho smrti v roce 1994 přeměněn na mauzoleum a kde také byly vystaveny ostatky Kim Čong-ila.

Součástí smutečního obřadu bylo i lidové shromáždění na centrálním pchjongjangském náměstí, kde na 100 tisíc obyvatel vyjádřilo i loajalitu novému vůdci, nejmladšímu synovi zesnulého diktátora, Kim Čong-unovi.

Smuteční kolona pak vyrazila na cestu ulicemi hlavního města, nejprve jela černá limuzína s obřím portrétem vůdce a poté i auto vezoucí rakev, podél kterého zpočátku kráčel i Kim Čong-un. Ten nyní Severní Koreji vládne.

Přehrát

00:00 / 00:00

První den státního pohřbu severokorejského iktátora sledoval reportér Robert Mikoláš

Severní Korea předem oznámila, že si nepřeje žádné smuteční hosty ze zahraničí. Spekulovalo se především o čínských politicích, jak známo, Peking zůstává jediným významným spojencem KLDR, přijet údajně měl sám prezident Chu Ťin-tao.

Pchjongjang ale na druhé straně ostře kritizoval Jižní Koreu, že na smuteční obřad nevyslala žádnou oficiální delegaci, to by ovšem Pchjongjang okamžitě využil pro vlastní propagandu. V každém případě byl pohřeb jen pro vybrané, a to nejen politiky.

ČTĚTE TAKÉ: Pohřební procesí křižuje ulice Pchjongjangu

Do Pchjongjangu tak byla pozvaná např. i japonská kouzelnice vystupující pod jménem Princezna Tenko, která v minulosti několikrát vystupovala na soukromých večírcích Kim Čong-ila, naposledy pak v roce 2009. Tehdy, jak sama vzpomíná, předváděla jedno ze svých čísel, kdy se dostává z nádrže naplněné vodou, a severokorejský vůdce jí nechal napustit minerální vodou Evian. Prý v KLDR není voda tak čistá...

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v KLDR sleduje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Vzhledem k jeho nízkému věku se ale na řízení země podílejí i Kimův strýc Čang Song-tchek a k nejmocnějším mužům patří i náčelník generálního štábu. Oba také doprovázeli vůz s ostatky Kim Čong-ila, které nakonec opět spočinuly v mauzoleu Kumsusan.

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o desáté poznamenal, že dokud není v KLDR konsolidována moc, nebudou do země příliš zváni zahraniční hosté. „Pořadí osob na seznamu pohřební komise vypovídá o tom, kdo je mocenskou jedničkou, alespoň papírově.“

Poznamenal, že i v komunistickém světě je unikátem, aby muž, jemuž ještě není 30 let, jen na základě svého příbuzenství převzal mocenské otěže nad stranou i armádou. V jiných totalitních zemích chybí i dynastický princip. “Odmyslíme-li si Kubu, kde moc zdědil bratr od bratra.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Kim Čong-ilovi mluvil Milan Slezák i v Odpoledním Radiožurnálu

„Už to, že otec si vybral nejmladšího syna, aby po něm zdědil moc, je překvapivý tah,“ konstatoval Slezák. „Nejstarší syn toužil podívat se do Japonska a v očích otce se zdiskreditoval. Prostřední syn je zas údajně příliš měkký. Proto byl vybrán nejmladší syn, který je kopií svého dědečka.“

Moc se Kim Čong-unovi podaří podle Slezáka upevnit a diktatura bude nadále trvat nepřerušeně. „Všechny ostatní možnosti jsou bohužel ještě horší. Nějaké vnitřní půtky a sváry by mohly vést ke zvýšení konfrontace s okolím. Kdyby se režim hroutil, přes hranice by proudily miliony uprchlíků, o které by se nedovedla postarat Čína, Jižní Korea a náhle by z toho byl celosvětový problém,“ říká Slezák.

Podle Slezáka byl Kim Čong-il člověk velice bystrý a schopný diktátor: „Dokázal z toho mála co měl po ruce, z hladové země udělat zemi, kterou respektoval celý svět. Nevěděli si s ní rady tři američtí prezidenti. Podle Madeleine Albrightové, která s ním mluvila, byl pozorným společníkem a měl smysl pro humor.“

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme