Další vládní krize na Slovensko? Koaliční Svoboda a solidarita odmítla podpořit schodek rozpočtu
Slovenská vládní koalice čelí půl druhého měsíce od výměny premiéra novým sporům, kvůli kterým v úterý vedení sněmovny do středy příštího týdne odložilo pokračování stávající schůze parlamentu. Důvodem nejnovějších neshod v čtyřčlenné koalici je zejména navrhované výraznější navýšení letošního rozpočtového schodku, vládní strany se zatím nedohodly ani na úpravě pravidel vazebního stíhání obviněných.
Menší liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) odmítla ve sněmovně podpořit navýšení schodku státního rozpočtu až o více než dvě pětiny, které již schválila vláda. Ministerstvo financí v čele s bývalým premiérem a šéfem nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé a osobnosti (OLaNO) Igorem Matovičem navrhlo zvýšit rozpočtové výdaje nejen v souvislosti s dopady epidemie nemoci covid-19, ale také kvůli pokrytí dalších opatření.
Na Slovensku končí po více než půl roce nouzový stav. Platnost většiny omezení umožní novela zákona
Číst článek
„Uvědomujeme si důležitost jistých úprav v rozpočtu, ale nesouhlasíme s navýšením deficitu až o 3,4 miliardy eur. Naopak, nepochybně budeme souhlasit se všemi výdaji ohledně covidové pomoci,“ uvedl šéf parlamentního výboru pro finance a rozpočet za SaS Marián Viskupič.
Podle předlohy by na opatření spojená s koronavirou krizí mělo být z celkové částky vyčleněno 2,4 miliardy eur (61 miliard korun).
SaS nepodpořila návrh změny rozpočtu už na jednání vlády a dříve ohlásila, že nesouhlasí ani s tím, aby sněmovna projednala materiál ve zrychleném režimu, tedy na jedné parlamentní schůzi. Navrhované navýšení rozpočtových výdajů by znamenalo, že schodek veřejných financí by letos mohl vystoupit v přepočtu na rekordních bezmála deset procent výkonu ekonomiky.
Rezignace Matoviče
V nedávné vládní krizi SaS požadovala odchod Matoviče z funkce premiéra, což zdůvodňovala tím, že Matovič není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi. Matovič v zájmu řešení krize v koalici na konci března z čela kabinetu rezignoval. V nové vládě se pak stal ministrem financí. V této funkci vystřídal svého kolegu z OLaNO Eduarda Hegera, jenž se stal novým ministerským předsedou.
Slovensko má nového premiéra. Matoviče vystřídal dosavadní ministr financí Heger
Číst článek
Vládní hnutí Jsme rodina šéfa sněmovny Borise Kollára se zase dostalo do střetu s ministryní spravedlnosti Márií Kolíkovou z nejmenší koaliční strany Za lidi kvůli úpravě podmínek vazebního stíhání. Jsme rodina navrhla změny ohledně vazby poté, co jejího nominanta v čele civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského policie v březnu obvinila z korupce a soud jej poslal do vazby. Pčolinský se pak funkce ředitele SIS vzdal.
Ministerstvo spravedlnosti dříve předložilo vlastní návrh na změnu podmínek pro vazební stíhání obviněných, podle kterého by se v některých případech například mohla zkrátit základní délka vazby. Proti stávající právní úpravě vystupuje také například expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico.
Po loňských parlamentních volbách, které znamenaly pro Směr-SD porážku a odchod do opozice, skončilo v různých kauzách ve vazbě několik někdejších vysokých úředníků z doby, kdy byla Ficova strana u moci.
Opozice nejnovější spory mezi vládními stranami kritizovala. „Už to překračuje všechny meze. Potvrdilo se, že nejde o žádnou novou vládu, ale o druhou vládu Igora Matoviče s těmi jistými lidmi, s těmi samými názorovými rozdíly a propastnými spory,“ komentoval roztržku šéf strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a bývalý premiér Peter Pellegrini, který se znovu vyslovil pro nové volby.
Hlas-SD se dříve podílel za sbírání podpisů pod petici za vypsání referenda o nových parlamentních volbách. Prezidentka Zuzana Čaputová ale požádala ústavní soud, aby zmíněnou referendovou otázku posoudil.