Není nám to jedno, křičely v Bratislavě tisíce Slováků. Protesty pokračují i po zrušení toho největšího
Tisíce lidí se v pátek odpoledne zúčastnily v Bratislavě pietního průvodu na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Akci zorganizovali vysokoškolští studenti poté, co organizátoři dřívějších velkých protivládních demonstrací v reakci na čtvrteční jmenování nového kabinetu plánovaný protest ve slovenské metropoli odvolali.
Po skončení průvodu se odhadem 1500 lidí přesunulo k budově parlamentu, kde skandovali hesla za předčasné volby a proti nové vládě, kterou vytvořila dosavadní koalice. Shromáždění se konala také v jiných městech země a v zahraničí.
V Bratislavě se dav lidí shromáždil u budovy Univerzity Komenského u řeky Dunaj a následně se přesunul na nedaleké náměstí, kde se v uplynulých týdnech konaly velké protivládní demonstrace. V čele průvodu studenti nesli transparent s nápisem "Není nám to jedno".
„My studenti jsme se rozhodli zapojit se do společenského dění v naší zemi. Chceme se postavit za změny na Slovensku. Nezapomínejme, že jsme všichni odpovědní za naší zemi a za to, jak se bude v ní žít. Nepřijde nikdo jiný, kdo bude za nás měnit věci k lepšímu,“ řekl za organizátory z pódia Timotej Lauko.
Zatímco průvod i krátké shromáždění proběhly kromě vystoupení Lauka a potlesku přítomných v tichosti, v jeho závěru demonstranti křičeli „Volby, volby“. Studenti také zapálili svíčky na památku zastřelené dvojice.
Po skončení pietního shromáždění se část demonstrantů přesunula k budově parlamentu. „Tuto vládu nechceme. Předčasné volby. Zloději. Mafie“, křičeli demonstranti před sněmovnou, kterou chránil kordon policistů. Parlament se dříve během dne začal zabývat návrhem na vyslovení důvěry nové vládě Petera Pellegriniho; páteční jednání bylo ukončeno ještě před příchodem demonstrantů.
V uplynulých dvou týdnech se na Slovensku konaly největší demonstrace od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Jen v Bratislavě se obou shromáždění zúčastnilo podle odhadů shodně přes 50 000 lidí, kteří často skandovali hesla proti tehdejšímu premiérovi Ficovi. Účast na pátečním shromáždění byla menší.
Fico minulý týden podal demisi a dosavadní koalice vytvořila novou vládu v čele s někdejším vicepremiérem a Ficovým kolegou ze strany Směr-sociální demokracie Pellegrinim. V jeho kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády. Právě jmenováním nové vlády zdůvodnili aktivisté z občanské iniciativy Za slušné Slovensko zrušení plánovaného pokračování demonstrací v Bratislavě.