Slovenští Romové demonstrovali před parlamentem, žádali víc práce
Slovenští Romové protestovali před bratislavským parlamentem. Chtěli poslance upozornit na to, že romské obyvatelstvo žije v nedůstojných podmínkách a nemá práci. Předložili i několik vlastních návrhů, jak situaci zlepšit.
Slovenský parlament je malý, náměstí před ním také malé a Romové tyto proporce dodrželi - i jejich demonstrace byla malá. Do hlavního města cestovali několik hodin a zdrželi se jen pár minut. Přesto nelitovali.
Na demonstraci Romů před slovenským parlamentem natáčel zpravodaj Vojtěch Berger
„Není to marná cesta, protože jsme řekli, co jsme chtěli. Ale v budoucnosti přijdeme zpět, uvidíme, jak se to vyvine,“ říká vyučený zedník Ernest, který přijel z romské osady u Velké Lomnice.
Dřív pracoval v popradské továrně na elektrospotřebiče, pak ale dostal výpověď a začal se motat v bludném kruhu sociálních dávek. „Dokud nebudeme pracovat, nebudeme žít, nebudeme mít jak vychovat děti,“ zdůrazňuje.
Romové přečetli poslancům i pár vlastních nápadů, které by mohly podle nich situaci zlepšit. Například navrhují, aby se na Slovensku zavedla záloha na plastové lahve, jejichž sběrem si pak přivydělávali.
Další letitý problém - sbírání dřeva, které vadí majitelům soukromých lesů, by se prý dal vyřešit tím, že by se na státních parcelách vysázely rychle rostoucí dřeviny a ty by pak Romové používali na topení. Pro podnikatele v okolí romských osad žádají daňové zvýhodnění, pokud jim dají práci.
Klid nemusí trvat věčně, varuje organizátor demonstrace
Před bratislavský parlament přivezly asi 300 Romů z celého Slovenska dva vlaky. Jízdenky zaplatil bratislavský podnikatel Aloiz Hlina. To, že Romové do hlavního města vůbec přijeli, je podle něj ten hlavní úspěch.
„Jaký to mělo smysl? Upozornili, že jsou schopní sem přijet, a přednesli vcelku racionální návrhy, které kdybych jako gadžo viděl, tak se pod ně podepíšu,“ pochvaluje si Hlina.
Sám se zasazuje za lepší soužití Romů a ostatních obyvatel ve městě Malacky u Bratislavy.
Dochází tam ke střetům romských a neromských sousedů, a i když situace zatím nedošla tak daleko jako v Čechách ve Šluknovském výběžku, podle Aloize Hliny klid nemusí trvat věčně.
„Malacky mají tendenci dopadnout zle. Tvrdil jsem to od začátku, jak jsem se začal v této věci angažovat. Malacky jsou fenoménem a výsledek jejich řešení je precedentem,“ podotýká podnikatel.
Za dva týdny se bude v Bratislavě demonstrovat znovu. Akci organizuje opět Aloiz Hlina, tentokrát ovšem pozval před parlament sousedy Romů, tedy lidi, kteří bydlí v okolí romských osad a mají k Romům také své výhrady.