Slovinský expremiér Janša je souzen za nákup transportérů Patria

Před slovinským soudem stanul bývalý premiér Janez Janša. Obžaloba ho viní ze spoluúčasti při přijímání úplatků během tendru na 135 vojenských vozidel finské firmy Patria. Výběrové řízení nakonec vyhrála finská zbrojovka. Expremiér vše odmítá s tím, že jde o spiknutí. Skandál propukl v roce 2008 a do vyšetřování se zapojily i finské a rakouské úřady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janez Janša se na konci srpna sešel i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Janez Janša se na konci srpna sešel i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. | Zdroj: Reuters

Vyšetřovatelé obvinili celkem pět osob včetně bývalého premiéra. Ten dnes před soudem v Lublani zopakoval své předchozí tvrzení, že jde o pomstu. Vyšetřovatelé na druhé straně tvrdí, že mají důkazy potvrzující korupční jednání, mimo jiné i plán, jakým způsobem měly být úplatky ve výši zhruba 2 milionů eur převedeny na dané účty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Ćeského rozhlasu Robert Mikoláš mluví o procesu s expremiérem Janezem Janšou v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Slovinsko rozhodlo o nákupu obrněných transportérů Patria za 278 milionů eur v roce 2006. Společnost Patria je ale vyšetřována i v souvislosti s prodejem vojenských vozidel do Chorvatska.

Milovaný i nenáviděný hrdina

Janez Janša byl svého času oslavován jako národní hrdina, byl milovaný ale zároveň nenáviděný. Do mysli Slovinců se nesmazatelně zapsal už na konci 80. let minulého století, tehdy jako novinář, kdy byl spolu s dalšími kolegy zatčen.

V roce 1991 po vyhlášení nezávislosti na Jugoslávii Janez Janša vykonával funkci ministra obrany a nikdo nezapomene na jeho roli během desetidenní války mezi Slovinskem a Jugoslávií. Jako pravicový politik se posléze stal i premiérem a právě období, kdy vykonával funkci ministra a poté i předsedy vlády, doprovázely korupční skandály. Levice mu dokonce přezdívala „princ temnot“.

Tento případ ale svým způsobem dokumentuje porevoluční vývoj prakticky ve všech postkomunistických zemích, Českou republiku nevyjímaje.

Robert Mikoláš, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme