Jemenští povstalci vypálili raketu na Abú Zabí. V emirátech je na návštěvě izraelský prezident
Jemenští húsíjští povstalci vypálili další rakety na Abú Zabí. Ve Spojených arabských emirátech je v těchto dnech přitom na historicky první návštěvě izraelský prezident. Tamní armáda střely zneškodnila a návštěva izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga pokračuje. Íránem podporovaní povstalci v emirátech zaútočili už minulý týden.
Húsijští povstalci vystřelili na Spojené arabské emiráty zřejmě jen jednu balistickou střelu, kterou zneškodnila protivzdušná obrana Spojených arabských emirátů. Nezpůsobila žádné škody.
Jemenští povstalci vystřelili raketu na Abú Zabí, kde je na návštěvě izraelský prezident. Více si poslechněte v rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpánem Macháčkem
Už v neděli izraelští bezpečnostní experti varovali na stránkách izraelského tisku, že takové sousto, jako je vůbec první návštěva izraelského prezidenta v emirátech – zároveň v těsném sousedství Íránu – si povstalci nenechají ujít, i když by to bylo jen symbolické gesto.
Húsijští povstalci pravděpodobně nevěřili, že by mohli skutečně něco významného zasáhnout, ale chtěli alespoň způsobit dojem, že se Izraelci nemohou v těchto končinách a v takové blízkosti Íránu cítit bezpečně.
Podobné útoky – většinou raketami, ale i drony – podnikají húsijští povstalci podporovaní Íránem často i na Saúdskou Arábií, protože jak Saúdská Arábie, tak Spojené arabské emiráty bojují v Jemenu proti húsijským povstalcům, takže pro povstalce jsou území těchto států de facto legitimním vojenským cílem.
Návštěva v emirátech
Jicchak Herzog je historicky první hlavou židovského státu na návštěvě Spojených arabských emirátů. Návštěva prezidenta je hlavně ceremoniální a je dvoudenní.
Izraelský prezident je poprvé na návštěvě Spojených arabských emirátů. S místními lídry budou řešit Írán
Číst článek
Zazněla během ní už slovní vyjádření izraelské podpory právě emirátské bezpečnosti, a to v souvislosti s húsijskými, potažmo íránskými útoky. Podpora ale není jen slovní, protože bezpečnostní a vojenská spolupráce je velice intenzivní i v praktické rovině.
Došlo i na poděkování izraelského prezidenta Herzoga jak faktickému vládci emirátů, korunnímu princi Muhammadu bin Zajdovi, tak také bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a také bývalému izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi za uskutečnění abrahámovských dohod. Herzog vyzval další země, aby se k dohodám připojily a podepsaly mír s Izraelem.
Herzog se také setkal s představiteli židovské komunity v emirátech. Představuje asi 3000 lidí – částečně jsou to rodilí Emiráťané, částečně cizinci, kteří v emirátech pracují. Od roku 2020, kdy byly navázané vztahy, tak vznikly v emirátech už tři synagogy a tamní židé říkají, že se těší naprosté svobodě rituálních záležitostí.
Studený mír s Egyptem
Na rozdíl od dříve navázaných mírových vztahů Izraele s Egyptem a Jordánskem, které se někdy nazývají studeným mírem, tak mezi Izraelem a SAE to vypadá na vztahy, na kterých je skutečný zájem.
‚Technologický skok vpřed.‘ Izrael provedl úspěšný test protiraketového systému Arrow 3
Číst článek
Za krátkou dobu – vztahy trvají něco přes rok – probíhá velice intenzivní letecká doprava mezi oběma zeměmi a izraelští turisté houfně navštěvují emiráty. Existuje také řada společných projektů jak ekonomických a vědeckých, tak i lékařských.
Znát je i obrovské souznění v zahraniční politice, protože obě země spojuje právě společné nepřátelství s Íránem.
Na rozdíl od již zmíněných studených mírů Izraele s Jordánskem a Egyptem tyto vztahy s emiráty nejsou zatížené bývalými válkami a v lidech také není zakořeněná historická antipatie vůči Izraeli, jako je to mezi mnohými Egypťany. Takže určitě emočně a kvalitativně budou vztahy s emiráty úplně jiné, než jsou vztahy Izraele s Egyptem či Jordánskem.
Při náletech v Jemenu podle nevládní organizace zahynulo přes 60 lidí
Číst článek
Další arabské země se ale k normalizaci vztahů s Izraelem tak, jak to predikoval bývalý americký prezident Donald Trump, nechystají. Izraelský prezident Herzog během návštěvy uvedl, že spolu s Bidenovou administrativou se snaží rozšířit abrahámovské dohody o další – jak řekl – islámské, ne arabské země, takže mohl mít na mysli pravděpodobné vztahy třeba s Pákistánem, o kterém se občas mluví.
Jinak ale zatím další země na Blízkém východě žádné kroky směrem k normalizaci vztahů s Izraelem nepodnikly. Například nadějný Omán je spokojený s tím, jak věci jsou. S Izraelem se baví, ale diplomatické vztahy navazovat nehodlá.
A Saúdská Arábie je dalším adeptem, ale ani tam žádné hmatatelné prohlášení nezaznělo. Takže žádné zásadní rozšiřování abrahámovských dohod v dohledné době asi nenastane.