Interpol zrušil restrikce proti Sýrii zavedené roku 2012. Ohradily se humanitární organizace i Francie
Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) zařadila Sýrii znovu do svého systému sdílení informací. Damašek tak může být znovu napojen na centrály Interpolu v dalších zemích a může tam také informace posílat. Podle stanice Al-Džazíra Interpol ruší protisyrská opatření přijatá v roce 2012.
Interpol opatření zavedl jako součást protisyrských sankcí vyhlášených kvůli tvrdému postupu vlády syrského prezidenta Bašára Asada proti oponentům, kteří zahájili protivládní protesty roku 2011.
‚Chtěl jsem kliniku, kde se dělá kvalitní zubařina.‘ Jak se stal ze syrského uprchlíka úspěšný lékař
Číst článek
„Výkonný výbor schválil v souladu s doporučením ústředního sekretariátu opatření přijatá proti Sýrii,“ uvedl Interpol v prohlášení. Jednotliví členové mohou sami rozhodnout, se kterými členy chtějí informace sdílet, stojí v něm dále. Sýrie je členem organizace od roku 1953.
Na rozhodnutí Interpolu reagovaly s nevolí některé organizace lidských práv. Podle Sary Kajjálíové ze syrské sekce Human Rights Watch je to nebezpečné. Represivní vlády v minulosti mezinárodní zatykače zneužily k zatýkání lidí z politických důvodů, řekla Kajjálíová.
S rozhodnutím nesouhlasí ani Francie. Její ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že „Francie je proti normalizaci vztahů se Sýrií a zrušení sankcí proti ní, pokud tamní režim přispívá k nestabilitě a humanitární krizi a zvyšuje riziko terorismu“.